Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

04. decembra 2019

Exprezidenta Serža Sarkisjana obvinili z ekonomickej trestnej činnostiKarapetjan sa stal premiérom po tom, ako Serž Sarkisjan, ktorého do tejto funkcie zvolil parlament, podal v pondelok demisiu v dôsledku takmer dvoch týždňov pouličných protestov vyvolaných jeho kandidatúrou.Zdieľať
Karapetjan sa stal premiérom po tom, ako Serž Sarkisjan, ktorého do tejto funkcie zvolil parlament, podal v pondelok demisiu v dôsledku takmer dvoch týždňov pouličných protestov vyvolaných jeho kandidatúrou. Foto: TASR/AP
Jerevan 4. decembra (TASR) - Arménskeho exprezidenta Serža Sarkisjana, ktorý odstúpil vlani z funkcie po protivládnych protestoch, v stredu oficiálne obvinili z ekonomickej trestnej činnosti. Informovala o tom agentúra AFP.


Arménska Špeciálna vyšetrovacia služba (SIS) uviedla, že voči Sarkisjanovi, ktorý bol prezidentom v rokoch 2008 - 2018, boli vznesené obvinenia z organizovania zneužívania a sprenevery, ktorej sa mali dopustiť predstavitelia vlády. Sprenevera sa mala týkať asi 489 miliónov arménskych dramov (920.000 eur). SIS dodala, že 65-ročnému Sarkisjanovi zároveň zakázali opustiť Arménsko.

Po odchode z prezidentskej funkcie, ktorú už po dvoch funkčných obdobiach nemohol zastávať, ho 17. apríla 2018 parlament zvolil za premiéra. Proti tejto výmene však namietala opozícia, ktorá vyzvala Arménov, aby vyšli do ulíc. Sarkisjan pod tlakom protestov napokon z novej funkcie po dvoch týždňoch odstúpil.

Dočasným arménskym premiérom sa následne stal dovtedy opozičný politik Nikol Pašinjan, líder protestného hnutia, ktoré Sarkisjana donútilo odstúpiť. Pašinjan následne v decembri 2018 túto funkciu v predčasných parlamentných voľbách, v ktorých zvíťazil volebný blok Môj krok vedený jeho stranou, obhájil.

Súdený je momentálne aj ďalší arménsky exprezident a Sarkisjanov predchodca v úrade Robert Kočarjan, a to pre obvinenia súvisiace s násilným rozohnaním protestov z roku 2008. Kočarjan obvinenie odmieta a označuje ho za politicky motivované.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Najskôr hmly a jasný deň potom, pohráva sa slnko s Otom
<< predchádzajúci článok
Macron aj po summite trvá na vyjadreniach na adresu NATO

Exprezidenta Serža Sarkisjana obvinili z ekonomickej trestnej činnosti - diskusné fórum čitateľov