Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

23. apríla 2009

Fico je pripravený na škrtanie ďalších 10 až 15 % výdavkovVláda Roberta Fica je pripravená v prípade potreby vyčleniť ďalšie prostriedky na zmiernenie dopadov hospodárskej krízy na slovenskú ekonomiku. Podľa slov premiéra Fica ja kabinet pripravený ...Zdieľať
BRATISLAVA 23. apríla (WEBNOVINY) - Vláda Roberta Fica je pripravená v prípade potreby vyčleniť ďalšie prostriedky na zmiernenie dopadov hospodárskej krízy na slovenskú ekonomiku. Podľa slov premiéra Fica ja kabinet pripravený pokračovať v šetrení verejných výdavkov. "Desať miliárd z vládnej spotreby bolo zoškrtaných. Ak bude treba príde ďalší pokyn na 10 percentné až 15 percentné škrtanie všetkých výdavkov, pokiaľ ide o jednotlivé ministerstvá bez dosahu na sociálny štandard ľudí. To je podmienka, ktorú budeme v každom prípade držať," vyhlásil premiér vo štvrtok na výročnom zhromaždení delegátov Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory. Fico zároveň zdôraznil, že vláda chce aj naďalej držať výšku verejného deficitu a chce aby krajina po skončení krízy nebola zadlžená a nemala "rozbité" verejné financie. Prípadne zníženie sadzby dane z pridanej hodnoty (DPH) premiér pripustil iba za predpokladu, že by sa tento krok vyvážil na druhej strane zvýšením sadzby dane z príjmov. Rovnako v prípade zníženia spotrebných daní na pohonné hmoty Fico navrhuje dodatočne zdaniť banky, ktoré mali podľa jeho slov v minulom roku na Slovensku historické zisky.


Návrhy na znižovanie daní a odvodov tak premiér vo štvrtok opakovane označil za deštrukčné vzhľadom na dopad na verejné financie. V tejto súvislosti poukázal aj na deficit Sociálnej poisťovne spôsobený zavedením 2. dôchodkového piliera. Ročne tak podľa jeho slov ide na vykrytie tohto deficitu zhruba 1 mld. eur, ktorá by mohla byť použitá na iné účely. Prípadné zníženie sadzby DPH ako aj spotrebných daní premiér pripustil iba v prípade nahradenia výpadku vo verejných financiách z iných zdrojov. "Poďme dole s DPH, poďme dole aj so spotrebnými daňami, ale potom vás žiadam o podporu myšlienky poďme zdaniť to, kde je veľa peňazí. Banky, zisky strategických sprivatizovaných podnikov, to je priestor, o ktorom sa môžeme veľmi otvorene rozprávať," konštatoval Fico.

Slovensko podľa premiéra súčasnú globálnu hospodársku krízu nemôže vlastnými silami poraziť, môže iba zmierniť jej dopady. Poukázal pritom na opatrenia, ktoré už boli na zmiernenie dopadov krízy prijaté, s tým, že sa v súčasnosti čaká na ich efekt. "Ale nalievať peniaze ďalšie a ďalšie, znehodnocovať verejný rozpočet, finančnú disciplínu, to je cesta ktorou nepôjdeme ani my a nejde ňou ani žiadna iná európska krajina," uzavrel premiér.

SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Invalida dobil nohou zo stoličky, dostal 20 rokov
<< predchádzajúci článok
Fico podmieňuje zníženie DPH zavedením progresívnej dane

Fico je pripravený na škrtanie ďalších 10 až 15 % výdavkov - diskusné fórum čitateľov