Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

15. októbra 2012

Fínsko má výhrady voči spoločnému rozpočtu v eurozóneFínsko má výhrady k navrhovanému spoločnému rozpočtu v eurozóne, ktorý má pomôcť problémovým krajinám menovej únie. V nedeľu to vyhlásil fínsky premiér Jyrki Katainen. O nápade ...Zdieľať
finsko HELSINKI 15. októbra (WEBNOVINY) - Fínsko má výhrady k navrhovanému spoločnému rozpočtu v eurozóne, ktorý má pomôcť problémovým krajinám menovej únie.


V nedeľu to vyhlásil fínsky premiér Jyrki Katainen. O nápade rozpočtu, ktorý by bol nezávislý od dlhodobého rozpočtu EÚ, majú lídri diskutovať na tohtotýždňovom summite EÚ a podporujú ho Nemecko a Francúzsko.

Katainen ďalej povedal, že Fínsko, ktoré je známe odmietavým postojom voči mnohým protikrízovým opatreniam, má mnoho výhrad ohľadom spoločného rozpočtu.

"Po prvé, filozofická otázka - Je správne oddeliť integráciu štátov EÚ a nečlenských štátov EÚ? Po druhé, čo by to znamenalo pre rozpočet EÚ, išli by peniaze odtiaľ?“ povedal Katainen v rozhovore pre rozhlasovú stanicu YLE.

Na otázku o nedávnom nápade spoločnej emisie krátkodobých cenných papierov v EÚ, Katainen povedal, že Fínsko je aj naďalej proti spoločným dlhopisom v eurozóne.

Katainen nekomentoval návrh poskytnúť Aténam dva roky navyše na splnenie cieľov v oblasti znižovania rozpočtového deficitu. Tvrdí však, že Grécko sa musí držať svojho úsporného programu, aj keď to v krátkodobom horizonte negatívne ovplyvní hospodársky rast.

Situáciu v Španielsku Katainen komentoval tým, že záchranný program pre túto krajinu by bol vážny problém. "Nemyslím si, že Španielsko potrebuje celkový záchranný program,“ uviedol.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Zamestnať sa je jedným z kľúčových problémov nevidiacich
<< predchádzajúci článok
Obyvatelia Litvy odmietli výstavbu jadrovej elektrárne