Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

04. októbra 2007

FNM Fond má naďalej kontrolovať šesť najväčších teplárníFond národného majetku SR (FNM) bude naďalej kontrolovať šesť najväčších teplárenských spoločností. Ide o spoločnosti Bratislavská teplárenská, a.s., Trnavská teplárenská, a.s., ...Zdieľať

BRATISLAVA 4. októbra (WEBNOVINY) - Fond národného majetku SR (FNM) bude naďalej kontrolovať šesť najväčších teplárenských spoločností. Ide o spoločnosti Bratislavská teplárenská, a.s., Trnavská teplárenská, a.s., Zvolenská teplárenská, a.s., Žilinská teplárenská, a.s., Martinská teplárenská, a.s. a Tepláreň Košice, a.s. Vyplýva to z vyhodnotenia pripomienkového konania k návrhu novely zákona o podmienkach prevodu majetku štátu na iné osoby. Rezort hospodárstva chcel pôvodne získať kontrolu nad šiestimi teplárenskými spoločnosťami zmluvným prevodom výkonu akcionárskych práv z FNM. "Návrh na prevod výkonu akcionárskych práv v teplárenských spoločnostiach nemá nič spoločné s pôsobnosťou ministerstva hospodárstva ako ústredného orgánu štátnej správy," uviedol fond v pripomienkovom konaní.

Ako ďalej upozornil FNM, na Slovensku existuje niekoľko stoviek výrobcov a dodávateľov tepla, pričom pôvodný návrh na prevod výkonu akcionárskych práv na rezort hospodárstva by sa týkal len šiestich z nich. "Dotknuté teplárenské spoločnosti sú spoločnosťami regionálneho významu, nemajú žiadny strategický význam a nie sú v mestách, kde pôsobia, jedinými dodávateľmi tepla," objasnil fond. Odkedy FNM vykonáva akcionárske práva v uvedených šiestich teplárenských spoločnostiach, teda od 1. januára 2004, nemalo ministerstvo hospodárstva podľa fondu žiadne pripomienky k prevádzkovaniu a riadeniu týchto spoločností. Ministerstvo hospodárstva tieto pripomienky akceptovalo a ustanovenia o prevode výkonu akcionárskych práv z FNM na ministerstvo z navrhovanej novely zákona vypustilo.

Ministerstvo hospodárstva tiež upustilo od zámeru previesť na rezort z FNM výkon akcionárskych práv v spoločnosti DMD Group, a.s. "Ministerstvo hospodárstva si pri príprave tohto návrhu nezistilo dostatočne skutkové a právne okolnosti týkajúce sa spoločnosti DMD Group," skonštatoval fond. Zakladateľom tejto spoločnosti totiž podľa fondu nebol žiadny ústredný orgán štátnej správy a spoločnosť DMD Group nie je právnym nástupcom spoločnosti DMD Holding, a.s., ako sa podľa fondu mylne domnieva rezort hospodárstva. Aj v tomto prípade ministerstvo pripomienku FNM akceptovalo a návrh na prevod výkonu akcionárskych práv z FNM na rezort v prípade spoločnosti DMD Group z predloženej novely zákona vypustilo. Návrh novely zákona by mal od začiatku marca budúceho roka zakázať privatizáciu 34-percentného podielu štátu v spoločnosti Letisko M. R. Štefánika - Airport Bratislava, a.s. Zvyšný, 66-percentný podiel v tejto spoločnosti patrí Fondu národného majetku SR.

SITA© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Tri dopravné nehody ukončili život trom ženám
<< predchádzajúci článok
Desaťročné čínske dievča plávalo v ľadovej rieke zviazané

FNM Fond má naďalej kontrolovať šesť najväčších teplární - diskusné fórum čitateľov