Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

09. marca 2021

Francúzske vesmírne sily spustili vojenské cvičenie AsterXZadaním cvičenia je sledovať potenciálne nebezpečný vesmírny objekt, ako aj monitorovať ohrozenie vlastnej družice.Zdieľať
Francúzske vesmírne sily spustili vojenské cvičenie AsterX

Francúzsko organizuje tento týždeň svoje prvé vesmírne vojenské cvičenie s cieľom posúdiť svoje schopnosti na ochranu svojich družíc a monitorovanie kozmického priestoru, ktorý sa stáva dejiskom konfrontácií medzi mocnosťami. Informovala o tom v utorok televízia France 3.


Cvičenie sa koná pod názvom AsterX, čo je odkaz na prvú francúzsku družicu Astérix vypustenú na obežnú dráhu v roku 1965.

Zadaním cvičenia je sledovať potenciálne nebezpečný vesmírny objekt, ako aj monitorovať ohrozenie vlastnej družice, uviedol veliteľ francúzskych vesmírnych síl Michel Friedling v ich hlavnom štábe v Toulouse.

Televízia France 3 poznamenala, že nejde výlučne o fiktívnu hrozbu a dodala, že v roku 2017 sa ruský špionážny satelit pokúsil priblížiť k francúzsko-talianskej vojenskej družici Athena-Fidus a vlani Washington obvinil Rusko z vykonania nedeštruktívneho testu protidružicovej zbrane.

Cvičenie AsterX označil Friedling za záťažovú skúšku pre francúzske ozbrojené sily a pripomenul, že je prvé svojho druhu „pre francúzsku armádu a dokonca aj prvé v Európe".

Podľa medializovaných informácií sa na cvičení zúčastňujú aj americké vesmírne sily a nemecké vesmírne agentúry. Cvičenie bude pokračovať až do piatku.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Bin Ládinov syn chce v Normandii viesť počítačový kurz pre seniorov
<< predchádzajúci článok
Pokuta za hrdzu na brzdovom kotúči? Polícia vyvracia hoax usilovného dezinformátora

Francúzske vesmírne sily spustili vojenské cvičenie AsterX - diskusné fórum čitateľov