Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

04. decembra 2019

Francúzsko zriaďuje úrad na boj proti prejavom nenávistiChristophe Castaner.Zdieľať
Christophe Castaner. Foto: TASR/AP
Paríž 4. decembra (TASR) - Francúzska vláda zriaďuje národný úrad na boj proti prejavom nenávisti. Tento úrad bude pôsobiť v rámci francúzskej žandarmérie, informovala v stredu agentúra.


Minister vnútra Christophe Castaner o zriadení úradu informoval v stredu v meste Westhoffen, kde vandali v utorok poškodili náhrobky na 107 hroboch, keď na ne nasprejovali hákové kríže a antisemitské nápisy.

Castaner v rozhovore s vodcami židovskej komunity odsúdil zhanobenie cintorína a označil ho za dôkaz "nenávisti je na území nášho štátu" a uviedol, že týmto aktom bola "zneuctená celá republika". Vo svojom príhovore minister zdôraznil nutnosť rešpektovať slobodu vierovyznania.

Cintorín vo Westhoffene vznikol v 16. storočí. Sú tam pochovaní členovia rodiny Karla Marxa či politika Léona Bluma.

Ako napísal týždenník Le Point v regióne Alsasko už niekoľko mesiacov registrujú nárast počtu nápisov s antisemitským či rasistickým obsahom.

Castaner podľa AP uviedol, že incidentom vo Westhoffene sa začal zaoberať novozriadený úrad na boj proti prejavom nenávisti. Dodal, že agendu úradu bude tvoriť vyšetrovanie útokov namierených proti židom, kresťanom, či moslimom, ale aj koordinácia činností s políciou a justíciou.

Vo Francúzsku žije najpočetnejšia židovská komunita v Európe, ale v posledných rokoch počet útokov voči nej rastie. V dôsledku toho sa mnohí francúzski židia rozhodujú pre odchod z Francúzska, buď do Izraela alebo inej krajiny, ktorú považujú za bezpečnejšiu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
B. Johnson podporuje digitálnu daň, aj keď tým nahnevá D. Trumpa
<< predchádzajúci článok
Trump sa popri summite NATO stretol s Erdoganom

Francúzsko zriaďuje úrad na boj proti prejavom nenávisti - diskusné fórum čitateľov