15. júna 2010

FUTBAL-MS: Slovensko prišlo o 3 body v posledných sekundách - Nový Zéland - Slovensko 1:1

Slovenská premiéra na MS vo futbale: Nový Zéland - Slovensko 1:1 (0:0) v základnej F-skupine

Slovenská futbalová reprezentácia začala svoje účinkovanie na XIX. majstrovstvách sveta v Juhoafrickej republike remízou. Zverenci trénera Vladimíra Weissa st. v utorňajšom stretnutí základnej F-skupiny v Rustenburgu na štadióne Royal Bafokeng hrali nerozhodne s Novým Zélandom 1:1 (0:0), keď o tri body prišli až v samom závere. Slováci v stretnutí, ktoré sa hralo v chlade (7°C) a silnom vetre, viedli od 50. minúty gólom Róberta Vittek, v tretej minúte nadstaveného času však obranca Winston Reid hlavou vyrovnal na 1:1.

Pre 28-ročného kmeňového útočníka OSC Lille Vitteka to bol jubilejný dvadsiaty gól v reprezentačnom drese. Paradoxne Vittek v úspešnej kvalifikácii, z ktorej sa Slovensko prvý raz v histórii prebojovalo na MS, ani raz neskóroval. V ďalšom súboji sa zverenci trénera Vladimíra Weissa st. stretnú v nedeľu 20. júna o 13.30 h v Bloemfonteine s Paraguajom. Tretím súperom Slovenska bude vo štvrtok 24. júna v Johannesburgu úradujúci svetový šampión Taliansko.

F-skupina (Rustenburg/Štadión Royal Bafokeng)
Nový Zéland - Slovensko 1:1 (0:0)
Góly: 90.+ Reid - 50. Vittek, ŽK: 42. Lochhead, 90.+ Reid - 55. Zd. Štrba, rozhodovali: Damon (JAR) - Ntagungira (Rwanda), Molefe (JAR), 23 871 divákov
Nový Zéland: Paston - Reid, R. Nelsen, T. Smith - Vicelich (78. Christie), Elliott - Bertos, Lochhead - Killen (72. Wood), Fallon, Smeltz
Slovensko: J. Mucha ml. - Zabavník, Škrtel, J. Ďurica, M. Čech - Zd. Štrba - Weiss ml. (90.+ Kucka), Hamšík, Jendrišek - Vittek (84. Stoch), Šesták (81. Hološko)

Úvodné minúty premiérového vystúpenia futbalistov Slovenska v histórii svetových šampionátov patrili vo veternom a chladnom počasí Novozélanďanom. Útočník anglického FC Middlesbrough Killen pohrozil hneď dvakrát - najskôr strelil ľavačkou nad a potom hlavičkoval z päťky do rúk pripraveného Muchu. Prvý pokus Slovákov, v ktorých zostave dostal prednosť na ľavej strane záložnej formácie Jendrišek pred Stochom, vyslal na bránku Vladimír Weiss ml. V 7. min pekne zakombinovali Vittek s Hamšíkom, ale Šesták sa nedostal k lopte. V úvodnej štvrťhodine boli aktívnejší a bojovnejší hráči Nového Zélandu, využívali aj svoje fyzické parametre. Postupne sa však Slováci zbavili ustráchanosti, čoraz viac sa osmeľovali a dokázali sa aj usadiť na súperovej polovici. Vittek strieľal nad brvno a v 22. min kapitán Hamšík namieril vedľa ľavej žrde Pastonovej svätyne. Potom dal dva razy o sebe vedieť najlepší slovenský kvalifikačný strelec Šesták. Ten však vždy po spoluprácii s Weissom ml. najskôr nohou a onedlho aj hlavou netrafil do priestoru bránky. Najmä druhá príležitosť legionára z nemeckého Bochumu v 30. min volala po góle, keď urobil chybu Paston. Brankár Nového Zélandu kiksol aj o tri minúty neskôr, keď sa pošmykol a neodkopol loptu. Tej sa zmocnil Vittek, postupoval z uhla sám, ale bol z toho iba roh. Onedlho jeho prudký pokus neskončil medzi žrďami, kapitán Hamšík už bol presnejší a z 25 metrov strelou pod brvno zamestnal Pastona. Novozélanďania ešte pred týmto momentom pohrozili. Fallon našiel v 38. min za obranou Smeltza, jeho pokus aj s prispením Muchovho teču skončil na bočnej sieti.

Bezgólové prvé dejstvo na veľkú radosť všetkých fanúšikov slovenského futbalu zmenil Róbert Vittek. V 50. min dostal kmeňový hráč OSC Lille presný center z pravej strany od Šestáka, stopér Reid mu nestačil a Slovensko sa dočkalo historického gólu - 0:1. Pre Vitteka to bol v 71. štarte za A-tím SR jubilejný 20. úspešný zásah. "Weissovci" aj po radostnom momente pokračovali v aktívnom poňatí a nepúšťali súpera do šancí. Naopak, v 69. min mohol po spolupráci Štrbu so Šestákom druhýkrát skórovať Vittek, ale v poslednej chvíli mu skočil do strely Reid. V 76. min pálil nepresne Jendrišek, rovnako však odpovedal aj Fallon. Novozélanďania potom zvýšili obrátky, útočník Smeltz však hlavou v dobrej pozícii nevyrovnal. Slovenskú pasivitu v závere stretnutia však napokon potrestal vyrovnávajúcim gólom Reid, ktorý v tretej minúte nadstaveného času hlavou po centri Smeltza zabezpečil "All Whites" cennú remízu.