Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

06. marca 2007

Greenpeace vyzýva Fica, aby podporil ochranu klímyPán premiér, podporte ochranu svetovej klímy. Štyridsaťpäťmetrový transparent s týmto textom v angličtine rozvinuli dnes aktivisti hnutia Greenpeace na Bratislavskom hrade počas protestnej akcie, na ...Zdieľať

BRATISLAVA 6. marca (WEBNOVINY) - Pán premiér, podporte ochranu svetovej klímy. Štyridsaťpäťmetrový transparent s týmto textom v angličtine rozvinuli dnes aktivisti hnutia Greenpeace na Bratislavskom hrade počas protestnej akcie, na ktorej sa zúčastnilo viac ako 30 aktivistov hnutia. Počas akcie vypustili do vzduchu žlté balóniky symbolizujúce priemyselné emisie oxidu uhličitého. Cieľom protestnej akcie environmentalistov je opätovne apelovať na predsedu vlády SR Roberta Fica, aby na jarnom summite EÚ 8. a 9. marca v Bruseli presadzoval razantné kroky v prospech ochrany životného prostredia.

Greenpeace vyzýva Fica, aby podporil ambiciózny návrh Rady EÚ pre energie. Návrh ráta s tým, že únia by si mala stanoviť záväzný cieľ na 20-percentný podiel obnoviteľných zdrojov energie na celkovej energetickej spotrebe do roku 2020. Greenpeace žiada slovenského premiéra, aby sa na summite postavil za redukciu európskych emisií skleníkových plynov o 30% do roku 2020. Tento cieľ nie je podľa Greenpeace extrémny, ani nereálny. Nedodržanie limitu by vyústilo do nenávratného poškodenia alebo zničenia prírodných ekosystémov, uviedol pre médiá koordinátor energetickej kampane Greenpeace Jan Beránek.

Na Slovensku treba prijať opatrenia, prostredníctvom ktorých sa naštartuje využívanie čistých zdrojov energie, uviedol Beránek a dodal, že v SR za posledných 10 rokov ich podiel na celkovej energetickej spotrebe stagnuje. Slovenská republika by mala začať riešiť vysokú energetickú náročnosť svojho hospodárstva. Dnes SR spotrebuje štyrikrát viac energie na jednotku HDP ako EÚ. Najviac sa plytvá v priemysle vďaka využívaniu zastaraných technológií, pripomenul Beránek.

Vo využívaní alternatívnych zdrojov energie je na tom Slovensko zle, uviedol Beránek a dodal, že vláde chýba koncepcia, ako nepriaznivý stav napraviť. V EÚ-15 podiel obnoviteľných zdrojov energií v hospodárstve prudko narastá. Situácia na Slovensku je podľa Beránka neudržateľná, vláda by mala vytvoriť transparentné prostredie pre spoločnosti pripravené investovať do obnoviteľných zdrojov energií u nás. V hľadaní riešenia energetických problémov hrá Slovensko pokryteckú hru, uviedol Beránek. Na jednej strane tlačí na to, aby sa stavali nové reaktory v záujme ochrany klímy, na druhej strane ten istý vládny kabinet žaluje EÚ, lebo nehodlá pristúpiť na slovenskú požiadavku na 60-percentné zvýšenie emisií oxidu uhličitého, ktorý spôsobuje klimatické zmeny, pripomenul Jan Beránek.

Agentúra SITA vydá k správe zvukovú správu.

SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Kampaň zameraná proti úrazom v domácnosti
<< predchádzajúci článok
K Mesiacu ešte tento rok poletí nová výskumná družica