Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

29. mája 2011

Hľadá sa múzeum rokaMinisterstvo kultúry vyhlásilo 9. ročník súťaže Múzeum roka 2011. V súťaži sa bude hodnotiť činnosť múzeí a galérii od 1. januára až do 31. decembra tohto ...Zdieľať
noc muzei a galerii 2011 Ilustračné fotoFoto: SITA/Dušan Hein BRATISLAVA 29. mája (SITA) - Ministerstvo kultúry vyhlásilo 9. ročník súťaže Múzeum roka 2011. V súťaži sa bude hodnotiť činnosť múzeí a galérii od 1. januára až do 31. decembra tohto roka. Kultúrne inštitúcie súťažia v dvoch kategóriách - kategórii špecializované múzeá a galérie s celoštátnou pôsobnosťou a v kategórii regionálne, mestské a miestne múzeá, regionálne, mestské a miestne galérie. Víťazi v oboch kategóriách získajú: osvedčenie o udelení a užívaní titulu Múzeum roka 2011 alebo Galéria roka 2011, finančnú odmenu dve tisíc eur a artefakt symbolizujúci udelenie titulu Múzeum roka 2011 alebo Galéria roka 2011, informuje o tom Ministerstvo kultúry SR na svojej webovej stránke - http://www.culture.gov.sk. Prihlášky do súťaže musia múzeá a galérie zapísané v registri poslať do 28. februára 2012 na ministerstvo kultúry. Podrobné pravidlá súťaže nájdu na webstránke ministerstva.


Cieľom súťaže je pomôcť vytvoreniu konkurenčného prostredia medzi múzeami a galériami, ktoré by ich motivovalo k zvyšovaniu profesionality ich činnosti a ponúkaniu zaujímavých služieb pre verejnosť. V uplynulom 8. ročníku sa súťaž začala riadiť novým štatútom s náročnejšími kritériami. Ako ďalej informovalo ministerstvo kultúry, "základným kritériom pri hodnotení bola kvalita predložených predmetov súťaže, súlad s odborným zameraním a špecializáciou múzea alebo galérie a dodržiavanie etických princípov múzejnej praxe. Ak sa múzeum alebo galéria chceli prihlásiť do súťaže museli dosiahnuť mimoriadne výsledky vo všetkých piatich predmetoch súťaže – od akvizície významne zhodnocujúcej zbierkový fond, cez vedecko-výskumnú činnosť, ďalej cez bezpečnosť a odbornú ochranu zbierkových predmetov, až po prezentáciu a interpretáciu zbierkových predmetov a nové formy práce s verejnosťou, internetovú a mediálnu propagáciu".

Víťazom ôsmeho ročníka súťaže Múzeum roka 2010 a nositeľom titulu Múzeum roka 2010 sa v prvej kategórii - špecializované múzeá a galérie s celoštátnou pôsobnosťou stalo Slovenské technické múzeu Košice. V druhej kategórii - regionálne, mestské a miestne múzeá a galérie získala titul Galéria roka 2010 Galéria mesta Bratislavy. Víťazov 8. ročníka súťaže slávnostne vyhlásili v sídle Ministerstva kultúry SR 19. mája pri príležitosti Medzinárodného dňa múzeí (18. máj).

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Do uzavretia prihlášok Ceny Fantázie len pár dní
<< predchádzajúci článok
Nas pomenoval svoj nový album Life Is Good

Hľadá sa múzeum roka - diskusné fórum čitateľov