Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

12. septembra 2017

Hra českého spisovateľa spochybňuje V. Havla a obhajuje M. ZemanaBudova Divadla Andreja Bagara (DAB) v Nitre.Zdieľať
Budova Divadla Andreja Bagara (DAB) v Nitre. Foto: TASR - Henrich Mišovič
Bratislava/Nitra 12. septembra (TASR) – Medzi ťaháky zahraničného programu tohtoročnej Divadelnej Nitry, ktorá má svojou témou #Fundamentals upriamiť pozornosť na základné hodnoty života človeka a spoločnosti, patrí autorské predstavenie s názvom Herec a stolár Majer hovorí o stave svojej domoviny. S hrou oceňovaného českého spisovateľa Davida Zábranského na Slovensko prichádza Studio Hrdinů, Praha.


"Je to veľmi nekorektný text, zásadne nekorektný voči našej pražskej liberálnej pozícii, pretože 'šije do nás', spochybňuje naše hodnoty, ktoré vychádzajú z hodnôt Václava Havla, a ponúka veľmi intelektuálnu obhajobu buranského, nášho prezidenta Zemana," uviedol dnes na tlačovej konferencii v Bratislave Jan Horák, umelecký riaditeľ a dramaturg pražskej divadelnej scény Studio Hrdinů, na margo monodrámy v réžii Kamily Polívkovej, "jedného z najprecíznejších a najprovokatívnejších pohľadov na českú spoločnosť po Nežnej revolúcii".

Zábranský na tému "domoviny" nazerá cez filter životného osudu populárneho českého herca Stanislava Majera a tvorcov spojených s pražským kultovým divadlom. V inscenácii odmenenej viacerými divadelnými cenami sa v strhujúcom monológu herca Majera obnažuje sebaironizujúci umelec, kaviarenský intelektuál a stolár v jednej osobe. A títo všetci si v iskrivom a mimoriadne vtipnom texte vymieňajú nezlučiteľné názorové pozície, aby komentovali stav svojej domoviny. "David Zábranský napísal veľmi inteligentný manipulatívny text, v ktorom spochybňuje naše havlovské idey a dáva priestor k porozumeniu toho, čo my odmietame - populistického sveta Miloša Zemana," povedal pre TASR Horák.

Podľa Dariny Károvej, riaditeľky Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra, sa diváci môžu tešiť na bravúrny monológ špičkového českého herca, českého sexsymbolu, ktorý účinkuje aj v mainstreamových seriáloch. "Je to nezvyčajné spojenie s textom, ktorý je intelektuálnou polemikou o tom, aké sú hodnoty súčasnej českej spoločnosti pre strednú generáciu. Stanislav Majer je v monológu vyše hodiny na javisku, veľmi intenzívne sa vžíva do role, trochu schizofrenickej polohy, pretože on sám o sebe hovorí ako o Stanislavovi Majerovi a o ľuďoch typu Majer, generačnú polemiku sprostredkováva veľmi autenticky."

Medzinárodný festival Divadelná Nitra 2017 sa bude konať od 22. do 26. septembra. Vo svojom hlavnom programe uvedie päť zahraničných a päť slovenských inscenácií od tvorcov zo siedmich krajín. Súčasťou festivalu je tradične bohatý sprievodný program, ktorý ponúkne vyše 40 akcií - pouličných predstavení, performancií, výstav, filmov, koncertov, diskusií aj programov pre deti. Všetkými podujatiami sa bude vinúť téma 26. ročníka festivalu #Fundamentals - fundamentálne hodnoty ako domov, rodina, láska, mier, tradície, pamäť, príroda porozumenie, spravodlivosť či sloboda.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Rezbári vytvoria za tri dni kráľovstvo plné drevených rytierov
<< predchádzajúci článok
Štátna filharmónia Košice začína novú sezónu, predstavia sa nové tváre

Hra českého spisovateľa spochybňuje V. Havla a obhajuje M. Zemana - diskusné fórum čitateľov