Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

24. februára 2009

Indexy akcií za uplynulý týždeň poklesom lámali historické minimáNeuveriteľným poklesom akciových indexov na burzách pokračovalo obchodovanie v uplynulom týždni.Zdieľať
Mnohé indexy opätovne pokorili niekoľkoročné historické minimá.
„Ekonomická situácia krajín na celom svete sa zhoršuje a podľa predpokladov vývoj v tomto roku dosiahne výrazný pokles,“ upozorňuje Juraj Hrbatý zo spoločnosti CAPITAL MARKETS. Indexy v Európe za uplynulý týždeň výrazne stratili, najviac oslabil rakúsky index ATX, až o 13 percent, na 1465 bodov a neudržal tak dlho atakovanú hranicu 1500 bodov.
 
Komerční banka dosiahla za rok 2008 čistý zisk 13.2 miliárd českých korún, čo predstavuje medziročný nárast o 18 percent. Manažment banky navrhne opätovne rovnakú dividendu ako v minulom roku a to vo výške 180 českých korún na akciu. Pri súčasnej cene akcie sa jedná o viac ako 10 percentný dividendový výnos. Výsledky Komerční banky naplnili očakávania analytikov, avšak akcie sa prepadli na viac ako 6 ročné minimum a s takmer 20 percentnou stratou uzavreli na hodnote 1703 českých korún. Európske banky boli v minulom týždni na čele poklesov a maďarská banka OTP stratila až 27.7 percenta na 1800 maďarských forintov.
 
Automobilový sektor sa rovnako poklesu neubránil. Hospodárske výsledky za 4. štvrťrok 2008 oznámila nemecká automobilka Daimler, pričom dosiahla stratu až 1.53 miliárd eur oproti čistému zisku 1.7 miliárd eur v predchádzajúcom roku. Analytici očakávali stratu vo výške „len“ 227 miliónov eur. Akcie Daimler oslabili o 15 percent na 20.5 eura. Na akciové trhy výrazne vplývajú neustále prichádzajúce negatívne makroekonomické údaje a skôr zverejnené údaje sú revidované k horšiemu, čo naznačuje pokračovanie klesajúceho trendu.
 
„Na poklese indexov a cien akcií sa však naproti tomu dá zarobiť využívaním short pozícií, ktorých zaradením do portfólia sa taktiež značne znižuje investičné riziko. V Európe bude týždeň bohatý na hospodárske výsledky za 4. štvrťrok 2008, spomedzi mnohých oznámia výsledky Deutsche Boerse, NWR, BZWBK, OMV, CETV, RWE, Erste Bank, ČEZ a Unipetrol,“ informoval Juraj Hrbatý z CAPITAL MARKETS..

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Nádej sklárov Slovglassu žije, OTP Banka súhlasí s predajom
<< predchádzajúci článok
Polomka nesplnila zákonnú povinnosť, tvrdí MDPT SR