Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

03. augusta 2010

IZRAEL: Vyšetrovať môžete, ale nie násIzrael súhlasil s vytvorením medzinárodnej komisie pod patronátom OSN, ktorá má vyšetriť izraelský útok na flotilu ...Zdieľať
izrael protest Izraelská zahraničná politika nachádza v krajine podporu.

Foto: SITA/AP
JERUZALEM 3. augusta (WEBNOVINY) - Izrael súhlasil s vytvorením medzinárodnej komisie pod patronátom OSN, ktorá má vyšetriť izraelský útok na flotilu smerujúcu do palestínskeho Pásma Gazy, a na činnosti komisie sa bude aj sám podieľať. Zahraniční politici v pondelok krajinu za toto rozhodnutie oceňovali a médiá pripomínali, že ide o prekvapivý zvrat, keďže pôvodne Izrael medzinárodné vyšetrovanie odmietal. Podľa izraelského denníka Jediot Achronot však nie je izraelský súhlas s medzinárodným vyšetrovaním útoku tak jednoznačný, ako sa na prvý pohľad zdalo. Izrael síce činnosť komisie umožní, no nepovolí, aby jej členovia vypočúvali izraelských občanov, či už by malo ísť o civilistov alebo predstaviteľov armády. V krajnom prípade je pripravený umožniť rozhovor s predstaviteľmi izraelskej vlády, píše s odvolaním sa na vládne zdroje internetová stránka Jediot Achronot.

Podľa predstaviteľa izraelskej vlády, ktorý si prial zostať v anonymite, bol navyše súhlas Izraela so vznikom medzinárodnej komisie vynútený. "Nemali sme na výber, museli sme ustúpiť požiadavkám medzinárodného spoločenstva, predovšetkým Spojených štátov a OSN. Izrael toto vyšetrovanie nechcel, ale nemal na výber," cituje denník vládneho činiteľa.

Izraelská armáda zasiahla 31. mája proti flotile šiestich lodí, ktoré sa plavili k Pásmu Gazy, kam chceli prepraviť humanitárnu pomoc. Na jednej z lodí sa Izraelčania stretli s tvrdým odporom, reagovali streľbou a zabili najmenej 19 zahraničných aktivistov, 36 ďalších zranili. Medzi obeťami izraelského útoku boli najmä Turci. Izrael argumentoval, že na lodi neboli mieroví aktivisti, ale podporovatelia terorizmu a extrémizmu, a naznačoval, že odpor, s ktorým sa izraelskí vojaci stretli, mohol byť riadený militantným palestínskym hnutím Hamás.

SITA

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Polárnu žiaru by malo byť vidno aj u nás
<< predchádzajúci článok
RUSKO: 11 mŕtvych pri nehode menšieho lietadla