Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

19. júla 2018

Izraelský parlament schválil návrh zákona o národnom štáteIlustračná snímka.Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP
Jeruzalem 19. júla (TASR) - Poslanci izraelského parlamentu schválili vo štvrtok návrh zákona, ktorý definuje Izrael ako národný štát židovského ľudu. Informoval o tom na svojej webovej stránke denník Jerusalem Post.


Za prijatie návrhu zákona o národnom štáte, ktorý má ústavný charakter, hlasovalo v piatok nadránom po búrlivej, viac ako osem hodín trvajúcej rozprave 62 poslancov Knesetu, proti bolo 55 zákonodarcov a dvaja sa zdržali hlasovania.

"Boli sme tu pred vami a budeme tu aj po vás," povedal na záver rozpravy arabským poslancom navrhovateľ zákona Avi Dichter, ktorý je predsedom zahraničného výboru parlamentu. Arabských poslancov však zároveň ubezpečil, že práv menšín žijúcich v Izraeli sa zákon nijako nedotkne.

Kritici prijatého zákona tvrdia, že je diskriminačný voči Arabom, ktorí tvoria vyše 20 percent z 8,7 miliónov obyvateľov Izraela, ako aj iným menšinám.

Zákon označujú za diskriminačný aj mnohí Izraelčania a v sobotu proti nemu vo veľkom počte protestovali v uliciach Tel Avivu. Prezident Reuven Rivlin, ktorý často nezasahuje do domácej politiky, varoval pred článkami zákona zjavne nabádajúcimi k segregácii a znižovaniu štatútu arabského jazyka.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Ruska obvinená v USA zo sprisahania zostane vo väzbe
<< predchádzajúci článok
V Kolumbii je už 870.000 venezuelských utečencov a počet stále rastie

Izraelský parlament schválil návrh zákona o národnom štáte - diskusné fórum čitateľov