Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

23. januára 2019

Japonské lietadlo preletelo v blízkosti juhokórejskej vojnovej lodeIlustračná snímka.Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP
Soul 23. januára (TASR) - Hliadkovacie lietadlo japonských námorných síl preletelo v stredu v blízkosti juhokórejskej vojnovej lode. Informovala o tom juhokórejská armáda.


Ministerstvo obrany sa touto udalosťou zaoberá, povedal novinárom juhokórejský predstaviteľ, ktorý nechcel byť menovaný.

Agentúra Jonhap pripomína, že Tokio tento týždeň oznámilo pozastavenie bilaterálnych konzultácií ohľadom sporu týkajúceho sa údajného nasmerovania radarového zameriavača streľby (FCR) juhokórejskou vojnovou loďou na japonské bojové lietadlo. Tokio obvinilo Soul z toho, že 20. decembra zamerala juhokórejská bojová loď svoj rádiolokátor pre riadenie streľby na hliadkovacie lietadlo japonských námorných síl.

Soul vtedy všetky obvinenia rázne odmietol a vyhlásil, že predmetná loď sa zúčastňovala na záchrannej misii s cieľom pomôcť severokórejskému plavidlu, ktoré prúdy zaniesli do medzinárodných vôd Japonského mora.

Japonské ministerstvo obrany zverejnilo 27. decembra na internete 13-minútové video, na ktorom posádka lietadla žiada loď o vysvetlenie. Odpoveď však nedostala. Južná Kórea reagovala zverejnením vlastného videozáznamu, ktorý mal dokazovať údajne nebezpečne nízky prelet japonského lietadla nad juhokórejským plavidlom.

Zameranie radarom je považované za nepriateľský čin. Táto udalosť tak zvýšila prehlbujúce sa napätie medzi Soulom a Tokiom. Vzťahy medzi oboma krajinami komplikujú aj nezhody siahajúce do obdobia druhej svetovej vojny. Patrí medzi ne otázka odškodnenia juhokórejských obetí sexuálneho zotročovania či nútených prác, ktoré využívalo Japonsko.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Japonsko vykázalo za minulý rok obchodný schodok
<< predchádzajúci článok
Rezort diplomacie predloží vláde správu o ekonomickej diplomacii

Japonské lietadlo preletelo v blízkosti juhokórejskej vojnovej lode - diskusné fórum čitateľov