Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

07. septembra 2017

Jelene, ktoré sa pohybovali pri lanovke, sú v Tatranskej JavorineJeleň, ilustračné fotoZdieľať
Jeleň, ilustračné foto Foto: TASR/Jana Pafčová
Vysoké Tatry 7. septembra (TASR) - Mladý jeleň, ktorý bol v posledných týždňoch atrakciou Tatranskej Lomnice vo Vysokých Tatrách, má už nový domov. Spolu s ním lesníci preniesli do zvernice v Tatranskej Javorine aj ďalšieho, približne 1,5-ročného synantropného jeleňa, ktorý sa takisto pohyboval po parkovisku pri lanovke.


Oboch uspal Juraj Ciberej z Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach, asistovali mu odborníci zo Štátnych lesov Tatranského národného parku (TANAP-u). "Celý priebeh akcie bol rýchly a bezproblémový. Hneď po tom, ako začali účinkovať narkotiká, si jelene ľahli vedľa seba a o hodinu už stáli na vlastných nohách v Tatranskej Javorine. Pre ľahšiu identifikáciu boli označené ušnými značkami," informoval zoológ Štátnych lesov TANAP-u Jozef Hybler.

Hlavným dôvodom, prečo sa ich rozhodli presťahovať z Tatranskej Lomnice, bola bezpečnosť návštevníkov a domácich obyvateľov. "Boli nám hlásené viaceré kopance, ktoré rozdal jeleň návštevníkom a blížiaca sa jelenia ruja môže takéto správanie ešte zhoršiť, preto sme sa rozhodli predísť úrazu," konštatoval. Momentálne sú oba jelene umiestnené v aklimatizačnej časti zvernice, kde budú veterinárne odčervené.

Zoológ zároveň pripomenul, že takejto situácii sa dalo vyhnúť. "Nemuselo sa to stať, keby ho ľudia neprikrmovali. Aj keď pôsobí krotko, mali by pamätať na to, že stále ide o divú zver a keď jej človek dá príležitosť, tak sa môže stať aj nešťastie," zdôraznil Hybler.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Subdodávateľov modernizácie železnice chráni banková záruka
<< predchádzajúci článok
Za poslancov Trnavského samosprávneho kraja kandiduje 249 poslancov

Jelene, ktoré sa pohybovali pri lanovke, sú v Tatranskej Javorine - diskusné fórum čitateľov