Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

02. septembra 2011

Kaddáfí hrozí gerilovou vojnou, podľa povstalcov je zúfalýArabské médiá vo štvrtok odvysielali ďalšiu audionahrávku Muammara Kaddáfího, v ktorej vyzýva Líbyjčanov na "gerilovú vojnu" proti povstalcom kontrolujúcim väčšinu územia krajiny. Ako ...Zdieľať
bez nazvu TRIPOLIS 2. septembra (WEBNOVINY) - Arabské médiá vo štvrtok odvysielali ďalšiu audionahrávku Muammara Kaddáfího, v ktorej vyzýva Líbyjčanov na "gerilovú vojnu" proti povstalcom kontrolujúcim väčšinu územia krajiny. Ako odkázal krajanom pri príležitosti 42. výročia svojho nástupu k moci, cieľom je "zabiť nepriateľa, kdekoľvek sa nachádza, a bez ohľadu na to, či je Líbyjčan alebo cudzinec".


"Pripravte sa na gangovú a gerilovú vojnu, na pouličné boje a ľudový odboj v každom meste," hovorí hlas na nahrávke, ktorej pravosť zatiaľ nebolo možné potvrdiť. "Nikdy nedovolíme, aby naše (ropné) vrty a naše prístavy boli pod ich kontrolou. Náš odboj sa bude rozširovať," pohrozil 69-ročný plukovník z neznámeho miesta. Televízna stanica ar-Ráí vysielajúca zo Sýrie predtým odvysielala iný Kaddáfího odkaz, kde rovnako vyzýva na pokračovanie boja proti povstalcom, aj keby mala Líbya "zhorieť". Minister vnútra povstaleckej vlády Ahmad ad-Darrát v rozhovore pre tlačovú agentúru AFP slová ukrývajúceho sa vodcu označil za prejav "úbohosti a zúfalstva."

Kaddáfí sa prihovoril Líbyjčanom v čase štvrtkovej medzinárodnej konferencie v Paríži, ktorá bola venovaná pomoci vojnou zmietanej krajine. Podľa francúzskeho prezidenta Nicolasa Sarkozyho, ktorý konferencii predsedal, zúčastnené krajiny prisľúbili uvoľnenie zmrazených aktív Kaddáfího režimu v celkovej výške 15 miliárd amerických dolárov, aby líbyjským povstalcom pomohli naštartovať proces povojnovej obnovy. Prítomných členov povstaleckého vedenia zároveň vyzval na začatie "procesu zmierenia a odpustenia". Generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Anders Fogh Rasmussen na konferencii ubezpečil, že zahraničná intervencia v Líbyi bude pokračovať dovtedy, kým bude tamojšie civilné obyvateľstvo v ohrození.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Plukovník Kaddáfí sa má skrývať v púšti (1. 9. 2011)
 Povstalcom v Líbyi poslali miliardu eur v hotovosti (31. 8. 2011)
 Kaddáfí možno klamal o smrti dcéry Hany (31. 8. 2011)
 LÍBYA: Kaddáfího sily používali civilistov ako živé štíty (30. 8. 2011)
 Povstalci našli v Tripolise obrovské zásoby jedla a liekov (26. 8. 2011)
 Občianska vojna v Líbyi si vyžiadala 20-tisíc životov (26. 8. 2011)
 Kaddáfí vyzýva na boj proti krysám (25. 8. 2011)
 Kaddáfího vojaci obliehajú povstalecké mesto (25. 8. 2011)
 Kaddáfí vyzval Líbyjčanov, vyčistime Tripolis od povstalcov (24. 8. 2011)
 Muammar Kaddáfí prehovoril k národu (24. 8. 2011)nasledujúci článok >>
Minister Lipšic nechce prezradiť detaily o zapálených autách
<< predchádzajúci článok
Nový japonský premiér predstavil omladenú vládu

Kaddáfí hrozí gerilovou vojnou, podľa povstalcov je zúfalý - diskusné fórum čitateľov