Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

14. februára 2019

Katalánsky separatista odmietol na súde odpovedať na otázky žalobcovOriol Junqueras, archívna snímka.Zdieľať
Oriol Junqueras, archívna snímka. Foto: TASR/AP
Madrid 14. februára (TASR) - Hlavný obžalovaný v súdnom procese s 12 katalánskymi separatistickými lídrami, bývalý podpredseda regionálnej vlády Oriol Junqueras, odmietol vo štvrtok na pojednávaní na španielskom Najvyššom súde odpovedať na otázky žalobcov. Informovala o tom agentúra AFP.


"Som stíhaný za svoje myšlienky, a nie za svoje činy... Nebudem odpovedať na otázky od žalobcov," povedal Junqueras, prvý z obžalovaných, ktorý na procese vypovedal.

Junquerasovi hrozí 25 rokov väzenia, ak ho uznajú za vinného zo vzbury a sprenevery verejných prostriedkov v súvislosti s organizovaním súdom zakázaného referenda o nezávislosti Katalánska z októbra 2017. Referendum s následným vyhlásením Katalánskej republiky viedlo k jednej z najväčších kríz v moderných dejinách Španielska.

"Považujem sa za politického väzňa," povedal Junqueras v reakcii na otázky svojho právneho zástupcu.

"Nič, čo sme urobili, nie je trestným činom, nič, vôbec nič. Hlasovanie v referende nie je trestným činom. Snažiť sa pokojne o nezávislosť nie je trestným činom. Nespáchali sme ani jediný z trestných činov, z ktorých sme obvinení," dodal politik, ktorý je už viac než rok vo väzbe.

Medzi 11 ďalšími obžalovanými v súdnom procese, ktorý sa začal tento utorok (12.2.), sú členovia bývalej katalánskej vlády, dvaja lídri vplyvných proseparatistických združení ANC a Omnium Cultural, ako aj bývalá predsedníčka katalánskeho parlamentu. V prípade usvedčenia im hrozí odňatie slobody v trvaní 7-17 rokov.

Deviati z obžalovaných sú obvinení zo vzbury a traja ďalší z občianskej neposlušnosti a sprenevery verejných prostriedkov. Na základe španielskych zákonov sa vzbury dopustí ten, kto "násilne a verejne povstane", približuje agentúra AFP. Kľúčovou otázkou však podľa nej je, či došlo k nejakému násiliu.

Prokuratúra poukazuje na "násilné incidenty" počas protestov organizovaných pred katalánskym referendom. Obžalovaní však popierajú, že by aktivity zamerané na usporiadanie referenda boli násilné, pričom upozorňujú na násilie zo strany policajtov, ktorí v deň hlasovania vykonali razie vo volebných miestnostiach.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V. Orbán: Naším záujmom je, aby Trump opäť vyhral
<< predchádzajúci článok
Šťastného Valentína – Naozaj?

Katalánsky separatista odmietol na súde odpovedať na otázky žalobcov - diskusné fórum čitateľov