03. októbra 2005

Keňania v Košiciach opäť kraľovali

Víťazom 82. ročníka Medzinárodného maratónu mieru v Košiciach sa stal kenský vytrvalec David Maiyo časom 2:16:07 h a pre svoju krajinu vybojoval tretí triumf na najstaršom európskom maratóne.

Pred ním sa z prvenstva na MMM tešil dva razy David Kariuki v rokoch 2001 a 2002. Na druhej priečke skončil ďalší Keňan David Kosgei časom 2:16:24 h, na tretej poľský maratónec Jan Bialk za 2:16:48 h. Najlepší zo slovenských bežcov bol Marcel Matanin z Obalservisu Košice na 8. mieste časom 2:20:37 h a získal aj titul majstra Slovenska.
Teplo a nádherné slnko včera síce vytiahli do ulíc tisíce fanúšikov, ale pretekári, organizátori a rozhodcovia tušili, že práve ony budú najväčším súperom vytrvalcov. Spočiatku to ešte s atakom na najlepší čas vyzeralo pomerne dobre. Na čele sa usadila šestica najväčších favoritov. Štyroch Keňanov Kosgeia, Edepa, Roticha a Maiya spolu s vlaňajším víťazom Poliakom Dobrzynským a japonským bežcom Shimamurom dobre ťahala dvojica vodičov Wojcik z Poľska a Ukrajinec Iveruk. Takto pokope vydržali až po 27. resp. 30. km, keď obidvaja odstúpili. No už po dvadsiadke začali maratónci strácať patričné tempo a bolo zrejme, že traťový rekord odolá. Dvojica Kosgei, Maiyo sa postupne svojim prenasledovateľom stále viac vzďaľovala a v samotnom závere ušiel Maiyo aj svojmu susedovi z Eldoretu a s náskokom 17 sekúnd vbehol do cieľovej pásky aj so zlatým vencom víťaza. Rudolf Rondzik