Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

04. marca 2010

KLAUS: Benešove dekréty sú témou rakúskej kampane



Český prezident Václav Klaus je sklamaný, že povojnové Benešove dekréty sa opäť stávajú témou rakúskej predvolebnej kampane. Ako povedal jeho hovorca Radim Ochvat, Klaus týmito ...



Zdieľať
Foto: SITA, AP

PRAHA 4. marca (WEBNOVINY) - Český prezident Václav Klaus je sklamaný, že povojnové Benešove dekréty sa opäť stávajú témou rakúskej predvolebnej kampane. Ako povedal jeho hovorca Radim Ochvat, Klaus týmito slovami reagoval na vyhlásenie rakúskeho prezidenta Heinza Fischera, ktorý tieto dekréty označil za "ťažké bezprávie, ktoré európske krajiny nesmú legalizovať". Klaus vyjadril poľutovanie, že v kampani pred prezidentskými voľbami sa znovu zneužívajú tieto "boľavé historické témy".

Na základe Benešových dekrétov zbavili občianstva a vyhostili z Československa niektorých Nemcov a Maďarov. Dekréty im tiež zabavili majetok. Klaus dosiahol pre ČR trvalú výnimku z Charty základných práv EÚ, ktorá je súčasťou Lisabonskej zmluvy. Výnimka má chrániť platnosť Benešových dekrétov a zabrániť tak ďalším majetkovým požiadavkám Nemcov odsunutých zo sudetskej oblasti po druhej svetovej vojne.

Klaus sa v tejto súvislosti vyslovil za čo najskoršiu právnu kodifikáciu českej výnimky z charty. "Vyjednanie výnimky pred ratifikáciou Lisabonskej zmluvy bolo užitočné. Ukazuje sa, že je nevyhnutné, aby bola čo najskôr záväzne právne kodifikovaná," zdôraznil Klaus. Česká výnimka začne platiť, keď bude ratifikovaná prístupová zmluva s nejakým novým členským štátom EÚ, pravdepodobne s Chorvátskom. Výnimka sa vtedy stane súčasťou európskeho práva.

Rakúsky prezident Fischer v liste rakúskemu sudetonemeckému krajanskému spolku napísal, že Benešove dekréty sú ťažkým bezprávím. Tieto dekréty by podľa neho nemali byť v súvislosti s prijatím Lisabonskej zmluvy ostatnými štátmi EÚ legalizované.

Českí politici v reakcii vyhlásili, že Benešove dekréty platia, sú súčasťou českého právneho poriadku a nebude sa na nich nič meniť. Predseda ODS Mirek Topolánek považuje Fischerove vyhlásenie za "nezmyselný a nebezpečný populizmus v rámci predvolebnej kampane". Otázka Benešovych dekrétov je podľa neho umelý problém. Predseda ČSSD Jiří Paroubek pokladá dekréty za platnú súčasť českého právneho systému a odmieta ich spochybňovanie. Podobné výroky by podľa neho mohli "zbytočne poškodiť rakúsko-české vzťahy".

SITA/Mediafax

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Autobusy v Žiline vyzdobia detskými kresbami
<< predchádzajúci článok
OSN: Diskriminácia Rómov na Slovensku sa zhoršuje

KLAUS: Benešove dekréty sú témou rakúskej kampane - diskusné fórum čitateľov