Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

20. apríla 2010

Klaus to veľmi nedomyslel, reagoval FischerČeský prezident Václav Klaus si mal najprv premyslieť, čo povie a až po tom sa vyjadrovať, domnieva sa rakúsky prezident Heinz Fischer, ktorý takto zareagoval na ...Zdieľať
heinz fischer Heinz Fischer

Foto: SITA/AP
VIEDEŇ 20. apríla (WEBNOVINY) - Český prezident Václav Klaus si mal najprv premyslieť, čo povie a až po tom sa vyjadrovať, domnieva sa rakúsky prezident Heinz Fischer, ktorý takto zareagoval na Klausovu nedeľňajšiu kritiku neúčasti mnohých európskych lídrov na pohrebe tragicky zosnulého poľského prezidenta Lecha Kaczyńského. Podľa českého lídra totiž mohli niektorí lídri z okolitých krajín prísť, no nechcelo sa im a prišla im vhod nefunkčná letecká doprava na starom kontinente. Fischer to však odmieta a tvrdí, že nemal na výber a jednoducho cestovať do Krakova nemohol.

Ako povedal rakúsky prezident v utorok pre tamojšie médiá, do úvahy pripadalo auto, no môj šofér nemôže sedieť za volantom dlhšie ako 13 hodín za jeden deň. Toľko by podľa jeho slov trvala cesta z Viedne do Krakova a späť. Fischer zároveň poprel obvinenia, že patová situácia v európskej leteckej doprave bola len zámienkou nikam necestovať krátko pred jeho televíznym vystúpením pred nadchádzajúcimi prezidentskými voľbami, v ktorých sa opäť uchádza o najvyšší post. Na záver si neodpustil verbálny útok na svojho českého kolegu, ktorého názory sa podľa Fischera "nevyznačujú vždy najväčšou vyváženosťou".

Klaus v nedeľu ostro odsúdil neúčasť vrcholných predstaviteľov Európskej únie na pohrebe Kaczyńského a jeho manželky v Krakove, ktorá je podľa neho "neospravedlniteľná". Podobne ako mnoho iných svetových lídrov svoju účasť na poslednej rozlúčke odvolali aj predseda Európskej komisie José Manuel Barroso a stály predseda Európskej rady Herman Van Rompuy, pričom ako dôvod uviedli chaos v leteckej doprave spôsobený popolom zo sopky na Islande. Klaus absolvoval vyše 500-kilometrovú trasu z Prahy vlakom a autom. "Že neprídu niektorí Európania, že nepríde niekto z Bruselu, to sa mi zdá byť neospravedlniteľné," tvrdí Klaus. "A všetky tie vznešené frázy o európskej jednote ukazujú, že sú to skutočne len frázy."

V posledných hodinách pred pohrebom odvolalo svoju účasť zhruba 50 štátnikov. Väčšinu krajín tak obrade zastupovali veľvyslanci.

SITA

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Izrael oslavuje 62. výročie svojho štátu
<< predchádzajúci článok
Plat staromestského starostu bude 3 598 eur