Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

14. septembra 2019

Kongres žiada od štyroch technologických koncernov interné dokumentyŠtyri členky Snemovne reprezentantov, ilustračná snímka.Zdieľať


Štyri členky Snemovne reprezentantov, ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Washington 14. septembra (TASR) - Komisia pre spravodlivosť Snemovne reprezentantov amerického Kongresu si v rámci protimonopolného vyšetrovania vyžiadala od štyroch veľkých technologických koncernov interné dokumenty.

Koncerny Alphabet, Apple, Facebook a Amazon majú okrem iného predložiť emaily top manažérov, v ktorých sa riešia témy týkajúce sa hospodárskej súťaže. Komisia požaduje ďalej podklady ku všetkým úradným vyšetrovaniam proti týmto firmám nielen v USA, ale aj v zahraničí. Koncerny musia poskytnúť aj dokumenty, ktoré za posledných 10 rokov predkladali pri protimonopolnom preverovaní ich akvizičných plánov.

Vyšetrovanie sa tak môže sústrediť na Facebook. Akvizície fotografickej platformy Instagram v roku 2012 a diskusnej služby WhatsApp v roku 2014 sú stále terčom kritiky. Demokratická kandidátka na prezidentskú funkciu Elisabeth Warrenová dokonca žiada, aby Facebook obidve služby znova predal.

Komisia požaduje aj konkrétne čísla k jednotlivým produktom a službám. Spoločnosti sú pri predkladaní svojich výsledkov často zdržanlivé, a tak napríklad v prípade Facebooku sa nevie, koľko tržieb prichádza z Instagramu. U Apple sú síce známe tržby z predaja telefónov iPhone, nie však výsledky hospodárenia z jeho portálu pre aplikácie App Store.

Veľké technologické koncerny sa tento rok dostali do zameriavača pri viacerých protimonopolných vyšetrovaniach. Hlavnú úlohu hrá ministerstvo spravodlivosti, no proti Facebooku a Google začali vyšetrovania aj niektoré americké štáty.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Heckler & Koch získal z Británie objednávku za 65 miliónov GBP
<< predchádzajúci článok
Od piatku zahynulo v Idlibe napriek prímeriu už najmenej 6 civilistov

Kongres žiada od štyroch technologických koncernov interné dokumenty - diskusné fórum čitateľov