Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

13. júla 2012

KR.V. alebo Kráľovna Viktória, kniha písana deťmi a HevieromPod originálnou skratkou KR.V budú od pondelka 16. júla pracovať na rovnomennej knižke spolu so spisovateľom Danielom Hevierom deti postihnuté nevyliečiteľným genetickým ochorením hemofíliou. Literárny ...Zdieľať
bez nazvu BRATISLAVA 13. júla (WBN/PR) - Pod originálnou skratkou KR.V budú od pondelka 16. júla pracovať na rovnomennej knižke spolu so spisovateľom Danielom Hevierom deti postihnuté nevyliečiteľným genetickým ochorením hemofíliou. Literárny workshop sa bude konať v rámci letného rehabilitačného tábora detských hemofilikov v Turčianskych Tepliciach a potrvá do soboty 21. júla.


KR.V alebo Kráľovná Viktória a krv v sebe skrývajú pokračovanie projektu Kráľovský rod, ktorý vytvorili spoločne Slovenské hemofilické združenie a spoločnosť Bager v roku 2010 a jeho prvým výstupom bol nadrozmerný obraz pripomínajúci tapisériu z viktoriánskeho obdobia. V lete 2011 deti s hemofíliou zasa nacvičovali divadlo pod názvom Deti kráľovnej Viktórie. Panovníčka sa tak stala predlohou, ktorá napomáha priblížiť verejnosti úskalia ľudí postihnutých touto záhadnou chorobou. Kráľovná Viktória, ako je známe, bola sama prenášačkou hemofílie a aj keď sa prejavila len u jej synov, je pravdepodobné, že tento záhadný gén šírili ďalej po svete jej dcéry.

„Chcel by som s deťmi vytvoriť príbeh, ktorý by sa imaginatívnym, štylizovaným spôsobom dotýkal témy ich života - teda ich diagnózy, ale zároveň ho posunul do univerzálnej, príbehovej formy, ktorá bude atraktívna aj pre čitateľov ich knihy. Motívom knihy by mala byť KR.V, skratka pre Kráľovnú Viktóriu, ale bude to kráľovná z rozprávky, fantasy, nie historická panovníčka. Výstupom by mala byť kniha, ktorú deti pod mojim vedením nielen napíšu, ale sami si aj ilustrujú, určia formát, grafickú úpravu apod.“ uvádza Daniel Hevier.

Knižka vytvorená deťmi s hemofíliou by mala obohatiť detskú literatúru už na Vianoce tohto roku a výťažok z jej predaja bude slúžiť pre potreby Slovenského hemofilického združenia. Celý projekt sa realizuje za finančnej podpory spoločnosti Bayer, ktorá je celosvetovo známa svojou obhajobou globálnej hemofilickej komunity.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Najlepšia „Beatles Band“ na svete po prvý raz na Slovensku!
<< predchádzajúci článok
Svetoznámi Kool & the Gang vystúpia na džezákoch