Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

18. marca 2011

Kríže v triedach sú v poriadku, Taliansko a Vatikán jasajúEurópsky súd pre ľudské práva v piatok zvrátil svoje predošlé rozhodnutie a vyhlásil, že umiestnenie krížov v školských triedach neporušuje práva nekatolíkov. Súd v ...Zdieľať
kriz Ilustračné fotoAP/Salvatore LaportaRÍM 18. marca (WEBNOVINY) - Európsky súd pre ľudské práva v piatok zvrátil svoje predošlé rozhodnutie a vyhlásil, že umiestnenie krížov v školských triedach neporušuje práva nekatolíkov. Súd v rozhodnutí konštatoval, že mu neboli poskytnuté dostatočné dôkazy, že by tieto symboly mohli negatívne ovplyvniť nekatolícke deti. Súd uznal, že ide o katolícke symboly, no prítomnosť v triedach sa nedá považovať za "náboženskú indoktrináciu". Talianska vláda aj Vatikán verdikt v piatok privítali. Hovorca Vatikánu Federico Lombardi označil toto rozhodnutie za historické.

V novembri 2009 rozhodol ten istý súd opačne a vyhlásil, že kríže v triedach porušujú práva nekatolíkov. Toto rozhodnutie rozhnevalo Vatikán, katolícku cirkev aj predstaviteľov talianskej vlády. Prípad odštartovala matka dvoch detí zo štátnej školy pri Benátkach, ktorej sa nepáčilo umiestnenie krížov v triedach a žiadala ich odstránenie. Úrady jej odmietli vyhovieť. Po niekoľkých rokoch bojov na talianskych súdoch sa žena rozhodla obrátiť na európsky súd v Štrasburgu.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
MV SR pripúšťa problémy s tiesňovými linkami
<< predchádzajúci článok
Medvedev pozval Japoncov na Sibír

Kríže v triedach sú v poriadku, Taliansko a Vatikán jasajú - diskusné fórum čitateľov

Matka Tereza - svätica či obyčajný fanatik18.3. 21:02:16