Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

06. júla 2006

Lotyšská prezidentka Freibergová na návšteve SlovenskaS prezidentom Gašparovičom bude Freibergová ...Zdieľať

BRATISLAVA 6. júla (WEBNOVINY) - Vo štvrtok predpoludním pricestovala na dvojdňovú oficiálnu návštevu Slovenskej republiky prezidentka Lotyšskej republiky Vaira Vike-Freibergová.

S prezidentom Gašparovičom bude Freibergová hovoriť o rozvoji bilaterálnej spolupráce, dotknú sa aj aktuálnych otázok súvisiacich s členstvom Slovenska a Lotyšska v Európskej únii a Severoatlantickej aliancii. Popoludní bude prezidentka Freibergová rokovať so slovenským premiérom Robertom Ficom. Spolu s Ivanom Gašparovičom potom Vaira Vike-Freibergová otvorí Ekonomické fórum v bratislavskom hoteli Crowne Plaza.

V piatok sa prezidentka Freibergová stretne s primátorom Bratislavy Andrejom Ďurkovským i s predsedom Národnej rady SR Pavlom Paškom. Popoludnie strávi v Banskej Bystrici a v Detve na slávnostnom otvorení 41. folklórnych slávností.

Vzájomné vzťahy medzi Slovenskou republikou a Lotyšskom sú v súčasnosti veľmi dobré, vzájomné kontakty sa zintenzívnili najmä počas posledných štyroch rokov. Dobré vzťahy sú podporené aj rastom hospodárskej spolupráce. Od roku 2000 sa objem obchodnej výmeny medzi Slovenskom a Lotyšskom zdvojnásobil. Slovenská republika vidí ďalšie prehlbovanie spolupráce v oblasti spoločných investícií.

Vzájomná obchodná výmena dosiahla v roku 2005 výšku 67,4 milióna USD, pričom náš export stúpol o 8,5 percenta. V tomto roku vzájomný obchod výrazne stúpol, za prvý štvrťrok dosiahol 23,6 milióna amerických dolárov najmä vďaka nárastu nášho vývozu a lotyšského dovozu. Takmer polovicu objemu nášho vývozu tvorí polyamid, ktorý v lotyšskom Daugavpilse spracúvajú na syntetické vlákno. Z Lotyšska dovážame najmä drevo a výrobky z neho, ďalej syntetické vlákna, surový hliník a konzervy.

V posledných rokoch sa zvýšil aj záujem lotyšských turistov o našu krajinu, ktorý stúpa najmä v zimných mesiacoch. Vzájomnému zbližovaniu pomáha aj kultúrna výmena. V prvom polroku 2005 prišlo z Lotyšska na Slovensko 2453 turistov, čo je o 70 percent viac než rok predtým. V rokoch 2004 a 2005 boli na východnom Slovensku Dni lotyšskej kultúry. V októbri 2005 zožala veľký úspech výstava slovenských grafikov v Rige.

Informovala Kancelária prezidenta Slovenskej republiky.

SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Británia sa pripravuje na výročie útokov v metre
<< predchádzajúci článok
Coca-Cole ukradli utajené informácie