Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

12. januára 2011

Lotyšsko stále potrebuje medzinárodnú pomoc, tvrdí premiérLotyšsko stále potrebuje medzinárodnú pomoc, uviedol lotyšský premiér Valdis Dombrovskis. Podľa neho je tiež dôležité, aby sa Lotyšsko dohodlo s Medzinárodným menovým ...Zdieľať
valdis dombrovskis Valdis DombrovskisFoto: SITA/APRIGA 12. januára (WEBNOVINY) - Lotyšsko stále potrebuje medzinárodnú pomoc, uviedol lotyšský premiér Valdis Dombrovskis. Podľa neho je tiež dôležité, aby sa Lotyšsko dohodlo s Medzinárodným menovým fondom (MMF) a EÚ na rozpočte na rok 2011. V rámci podmienok na získanie pomoci v hodnote 7,5 mld. eur od MMF a EÚ sa Lotyšsko zaviazalo, že postupne zníži svoj rozpočtový deficit do roku 2012 na 3 % hrubého domáceho produktu (HDP). Očakáva sa, že rozpočtový deficit Lotyšska klesne v tomto roku na 5,4 % HDP z úrovne okolo 8 % v minulom roku.


Medzinárodní veritelia však považujú opatrenia krajiny za neudržateľné a naliehajú na Lotyšsko, aby uskutočnilo "vysoko kvalitné" štrukturálne opatrenia v hodnote najmenej 50 mil. lotyšských latov (LVL), čo znamená, že vláda bude musieť v určitom momente vypracovať dodatky k rozpočtu na tento rok. "Tieto úvery potrebujeme," povedal Dombrovskis v rozhovore pre televíziu LNT. "Preto je pre nás dôležité, aby sme sa v týchto rokovaniach dohodli na programe, inak by bol ukončený," povedal.

Ministerstvo financií Lotyšska predtým tvrdilo, že krajina nebude čerpať nové prostriedky z balíka pomoci od MMF a EÚ, ale sa bude snažiť získať peniaze na domácom a medzinárodných kapitálových trhoch a použije prostriedky v sume 1,2 mld. LVL, ktoré už z úverového programu získalo.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
LOTO v roku 2010 prekonalo historické rekordy
<< predchádzajúci článok
Spoluobžalovaný nepoprel, že prokurátorovi dal 600 €