09. septembra 2016

Majster z Nitry zdolal B. Bystricu, východniarske derby pre Košice

Na snímke gólová radosť hráčov Košíc v 1. kole hokejovej Tipsport Ligy HC Košice - HK Poprad v Košiciach 9. septembra 2016.

Na snímke gólová radosť hráčov Košíc v 1. kole hokejovej Tipsport Ligy HC Košice – HK Poprad v Košiciach 9. septembra 2016. Foto: TASR/František Iván
Košice 9. septembra (TASR) - Oba tímy začali svoj prvý zápas v tipsportligovej sezóne vo vysokom tempe. Od prvých minút nechýbalo nasadenie a dlho netrvalo ani čakanie na prvý gól. Po individuálnom zaváhaní jedného z Košičanov sa do brejku dostal Marek Zagrapan a na radosť skupiny fanúšikov hostí otvoril skóre - 0:1. Popradčanov gólový úspech potešil a súpera sa snažili držať na dištanc od vlastnej bránky. Košičania však postupne prevzali iniciatívu a po sérii viacerých gólových príležitostí aj vyrovnali. Typickú individuálnu akciu predviedol Gabriel Spilar a zblízka prekvapil Fernströma - 1:1. V 16. minúte sa o ďalší gól domácich snažil s prehľadom hrajúci Nagy, ale švédsky brankár jeho úmysel zmaril. Košičania v závere prvej tretiny ovládli hru, v dlhých úsekoch zovreli súpera pred brankárom, ale do kabín sa išlo za nerozhodného stavu.

Druhá časť začala opatrnejšie a zaujímavých momentov ubudlo. Nebezpečnejšie vyzerali akcie domáceho tímu, ale Fernström viackrát podržal svoj tím. Efektný zákrok predviedol najmä v 31. minúte, keď pri šanci Vargu predviedol vydarený "semafor." O tri minúty však nestačil na pokus Suju, ktorý využil priestor medzi kruhmi - 2:1. V 38. minúte roztlieskal domácich divákov opäť Nagy, ktorého individuálnej akcii chýbalo iba gólové zakončenie. Popradčania sa v druhej časti nevedeli dostať do ideálneho tempa a v ofenzíve nič prekvapujúce nevymysleli.

Tretia minúta tretej časti priniesla tretí gól domácich. Postaral sa oň Dávid Šoltés, ktorý strelou bez prípravy zužitkoval prihrávku Bartoša. Popradčania sa nevzdávali, ale tlak na bránku domácich si dlho nevedeli vytvoriť. Množstvo síl nechávali v osobných súbojoch, ktorými skončilo mnoho ofenzívnych snáh "kamzíkov." V 52. minúte zaujala výmena brankárov na popradskej strane, vďaka ktorej brankár Šúrek nastúpil na prvých 57 sekúnd v novej sezóne. V 59. minúte sa hostia rozhodli pre hru so šiestimi korčuliarmi, ale na výsledku to už nič nezmenilo.

Na snímke fanklub Košíc v 1. kole hokejovej Tipsport Ligy HC Košice – HK Poprad v Košiciach 9. septembra 2016. Foto: TASR/František Iván

HC Košice - HK Poprad 3:1 (1:1, 1:0, 1:0)
10. Spilar (Nagy), 34. Suja (Šoltés), 43. Šoltés (Bartoš, Mihalčin) - 3. Zagrapan (Brejčák, Suchý). Rozhodovali: Konc, Štefik - Korba, Smrek, vylúčení: 1:3 na 2 min., presilovky a oslabenia: 0:0, 3268 divákov.

XXX

HK Nitra - HC'05 iCilinic Banská Bystrica 4:3

Hokejisti úradujúceho šampióna HK Nitra vstúpili do nového ročníka Tipsport ligy víťazne, v repríze minuloročného finále zvíťazili nad HC'05 iCilinic Banská Bystrica 4:3.

Nitrania nadviazali na výkony zo zápasov Ligy majstrov a od úvodu boli na ľade aktívnejším tímom. Už v tridsiatej sekunde zápasu vystrelil delovo Blackwater, ale Bacashihua bol pripravený. Hralo sa vo vysokom tempe, hra sa prerušovala iba minimálne. Prvýkrát zatlačili hostia v presilovke, ale gólovú radosť im to neprinieslo.

Radoslav Macík z Nitry (vpravo) a brankár Banskej Bystrice Jason Bacashihua v prvom kole Tipsport Ligy medzi HK Nitra a HC'05 iClinic Banská Bystrica 9. septembra 2016 v Nitre. Foto: TASR/Henrich Misovič

Do druhej tretiny vstúpili lepšie hráči vicemajstra. Po chybe v obrannom pásme Nitry sa dostal v 23. minúte k puku Surový, ktorý našiel voľné miesto medzi betónmi Valenta a otvoril skóre zápasu. Zverencov Andreja Kmeča tento moment prebudil, svojho súpera zatlačili. Vyrovnania sa dočkali nitrianski diváci v polovici druhej 20-minútovky, König sa kľučkou uvoľnil a presnou strelou rozvlnil bystrickú sieť. Ani po góle neopadla nitrianska aktivita, ale Krištofova a Slovákova šanca zostali nepremenené. Banská Bystrica potrestala vylúčenie Mezeia, v presilovke prišla delovka Kafku a hostia opäť viedli.

Nitrianska odpoveď prišla v úvode tretej tretiny, Krištof najskôr nepremenil samostatný nájazd, ale v následnej skrumáži hráčov sa k nemu opäť dostal puk a na druhý pokus sa nemýlil. Po vyrovnajúcom góle sa dostala aktivita opäť na nitriansku stranu. V 54. minúte sa dostal do šance Macík, jeho šancu chytil hosťujúci brankár, ktorý zostal na zemi, čo využil Štefanka k tomu, aby dostal Nitru prvýkrát do vedenia. Zo záverečného tlaku Bystrice sa podarilo domácim dostať, gólovo sa presadil Krištof. Hostia ešte zdramatizovali presným zásahom Matushkina, ale na obrat to už nestačilo. Nitrania vstúpili do nového ročníka víťazne, nad Banskou Bystricou zvíťazili 4:3.

HK Nitra - HC'05 iCilinic Banská Bystrica 4:3 (0:0, 1:2, 3:1)
30. König (Ručkay, Kutálek), 42. Krištof, 54. Štefanka (Bajtek, Macík), 59. Krištof (Mezei) - 23. Surový (Matoušek), 38. Kafka (Maione, Matushkin), 60. Matushkin (Surový, Kafka). Rozhodovali: Baluška, Muller - Tvrdoň, Orolin, vylúčení: 3:2 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, 3792 divákov.

zostavy:

HK Nitra: Valent – Ordzovenský, Milam, Mezei, Rais, Versteeg, König, Pupák, Kuzma – Blackwater, Slovák, Laliberté – Kutálek, Krištof, Ručkay – Bajtek, Štefanka, Macík – Piačka, Bene, Chalupa

HC 05 iClinic Banská Bystrica: Bacashihua - Mikuš, Ďatelinka, Maione, Wishart, Mihalík, Ťavoda, Matushkin, Ferleťák – Hickmott, Surový, Kafka – Truchno, Bortňák, Bezúch – Matoušek, Češík, Lamper – Andrisík, Tamáši, Róth