Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

24. apríla 2013

Manželstvá francúzskych homosexuálov pôjdu pred ústavný súdOdporcovia manželstiev osôb rovnakého pohlavia vo Francúzsku, ktoré v utorok definitívne schválil tamojší parlament, chcú proti uznávaniu takýchto zväzkov bojovať prostredníctvom ústavného súdu. ...Zdieľať
homosexualita PARÍŽ 24. apríla (WEBNOVINY) - Odporcovia manželstiev osôb rovnakého pohlavia vo Francúzsku, ktoré v utorok definitívne schválil tamojší parlament, chcú proti uznávaniu takýchto zväzkov bojovať prostredníctvom ústavného súdu.


Zákonodarcovia pravicových strán podali príslušnú sťažnosť bezprostredne po tom, ako zákon upravujúci manželstvá prešiel hlasovaním v dolnej komore parlamentu.

Argumentujú pritom tvrdením, že zrovnoprávnením homosexuálnych a heterosexuálnych párov dochádza k porušovaniu "základných princípov", na ktorých je vybudované dnešné Francúzsko.

Tisíce Francúzov zastávajúcich rovnaký názor v utorok večer pokračovali v protestoch neďaleko budovy Národného zhromaždenia, kde sa násilné strety s poriadkovými silami skončili zranením jedného z policajtov a zadržaním 12 osôb. Ministerka spravodlivosti Christiane Taubirová medzitým výsledok hlasovania privítala prostredníctvom vyhlásenia, v ktorom prijatie zákona označila za "historický" moment.

Ústavný súd by mal vo veci rozhodnúť v priebehu jedného mesiaca, vláda však vyjadrila presvedčenie, že sťažnosť opozície zamietne a Francúzsko sa tak stane 14. krajinou sveta, ktorá uzákonila manželstvá homosexuálov.

Schválený zákon teraz čaká už len na podpis prezidenta Françoisa Hollanda, ktorý napriek protestom už dávnejšie avizoval, že na prvých sobášoch homosexuálov sa osobne zúčastní.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Prestrelka v Číne má 21 obetí, zahynuli aj policajti
<< predchádzajúci článok
Ruský opozičník Navaľný sa postavil pred súd, mal výhrady

Manželstvá francúzskych homosexuálov pôjdu pred ústavný súd - diskusné fórum čitateľov