Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

03. marca 2011

Matica protestuje proti presunu súsošia Ľudovíta ŠtúraMatica slovenská protestuje proti zámeru Bratislavského okrášľovacieho spolku nahradiť súsošie Ľudovíta Štúra a jeho druhov, ktoré ...Zdieľať
tkac Predseda Matece slovenskej Marián TkáčFoto: SITA/Nina BednárikováBRATISLAVA 3. marca (WEBNOVINY) - Matica slovenská protestuje proti zámeru Bratislavského okrášľovacieho spolku nahradiť súsošie Ľudovíta Štúra a jeho druhov, ktoré stojí na bratislavskom Námestí Ľudovíta Štúra, sochou Márie Terézie. Uvádza sa to v dnešnom vyhlásení predsedu Matice slovenskej Mariána Tkáča.


Podľa predsedu MS je súsošie štúrovcov "jedinou dôstojnou pripomienkou osobnosti slovenských dejín na voľnom priestranstve nášho hlavného mesta." Štúr pri Dunaji je navyše podľa neho prirodzenou a už tradičnou súčasťou koloritu Bratislavy takmer pol storočia. "Argumenty, že na odhalení sochy Márie Terézie na vtedajšom Korunovačnom námestí sa zúčastnil panovník František Jozef a že o tom vtedy písali aj New York Times, nie sú dostačujúce," uviedol Tkáč vo svojom stanovisku. Podľa neho tieto argumenty svedčia skôr o ideologickom zámere urobiť z Bratislavy, vtedy už provinčného trojrečového mesta, a dnes hlavného mesta Slovenska, symbol maďarsko-rakúskeho spojenectva.

Tkáč ďalej uviedol, že Matici slovenskej neprekáža osoba osvietenej panovníčky Márie Terézie. Sú, naopak, presvedčení, že do hlavného mesta patria aj sochy ďalších kráľov, kniežat či palatínov, ale aj sochy významných národných dejateľov a osobností Slovenska. "Každá zo sôch by však mala mať svojmu významu primerané miesto. Matica slovenská ponúka vedeniu Bratislavy svoju účasť pri urýchlenej príprave koncepcie umiestňovania sôch v našom hlavnom meste, ktoré reprezentuje celé Slovensko prítomné, minulé i budúce," vyjadril sa Tkáč.

Súsošie Márie Terézie stálo na Námestí Ľudovíta Štúra v rokoch 1897 až 1921, keď ho zvalili odporcovia monarchie. Na tomto námestí dnes stojí súsošie Ľudovíta Štúra a jeho druhov. Súsošie štúrovcov by podľa starostky Starého Mesta Táne Rosovej chceli presunúť na Námestie slobody a na jeho mieste by chceli osadiť súsošie Márie Terézie.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Hokejové majstrovstvá si od mesta vyžiadajú 231 756 €
<< predchádzajúci článok
Nový boj o novácku chemičku vypukne zrejme koncom marca

Matica protestuje proti presunu súsošia Ľudovíta Štúra - diskusné fórum čitateľov

Antislovakisti v akcii.3.3. 22:33:46
Doplnok k predoslemu prispevku.3.3. 22:36:23