Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Zdravie

19. júna 2006

Medicína je aj po 50 rokoch proti rakovine stále bezmocnáNapriek tomu, že lekárska komunita dokázala rakovinu po viac ako polstoročí enormných investícií a výskumu lepšie pochopiť, táto smrteľná choroba má stále v nerovnom boji navrch.Zdieľať
Počet ľudí, ktorí tomuto ochoreniu podľahli pred päťdesiatimi rokmi a dnes klesol iba mierne, kým úmrtnosť na srdcové, mozgové a infekčné choroby sa znížila o dve tretiny. "Napriek vysokým federálnym a priemyselným investíciám a novým objavom v genetike, biochémii a funkčných zmenách v rakovinových bunkách, rakovinu dnes moderná medicína vníma, ako nekontrolovateľnú," napísal v májovej edícii časopisu Science Harold Varmus, laureát Nobelovej ceny. Doktor z výskumného strediska Memorial Sloan-Kettering Cancer Center v New Yorku tvrdí, že pokrok nastane až vtedy, keď sa zmení aj kultúra, prekonajú sa sociálne bariéry a zlepší sa spolupráca medzi výskumníkmi, lekármi a farmaceutickými laboratóriami.

Sandra Horning, prezidentka American College of Clinical Oncology (ASCO) pripomenula tieto námietky na výročnej konferencii skupiny začiatkom tohto mesiaca. Posťažovala si pritom aj na malý pokrok v uplatňovaní nových objavov. Lekárski experti tiež zdôrazňujú, že výskum samotný nedokáže rakovinu nikdy poraziť. Ako dodávajú, dôležitým prvkom v boji proti smrteľnej chorobe sú ľudia, ktorí sami rozhodnú, akým životným štýlom budú žiť. "Aby sme vyhrali vojnu proti rakovine, nestačí sa zamerať iba na pokrok v biomedických technológiách. Treba si všímať aj technológie a politiku, ktoré menia správanie a prostredie spôsobujúce rakovinu," prezradil Majid Ezzati z Harvard University.

Podľa štúdie, ktorá sa objavila v minuloročnom vydaní britského lekárskeho magazínu The Lancet, viac ako jedna tretina úmrtí na rakovinu je výsledkom deviatich faktorov. Zo siedmich miliónov ľudí, ktorí ochoreniu podľahli v roku 2001, 2,43 milióna spĺňalo tieto faktory. V jednom z piatich prípadov pritom smrť spôsobilo fajčenie. Medzi ostatnými faktormi je tiež alkohol, obezita, nedostatok fyzickej aktivity, nedostatočná konzumácia ovocia a zeleniny, znečistenie vzduchu a nechránený sex.

"Viac ako jedna tretina ochorení na rakovinu je spojená s diétou. Potenciálny dopad zdravej diéty, keď ju skombinujete aj s vynechaním fajčenia a pravidelnou fyzickou aktivitou je enormný. Podľa našich štúdií dokážeme zabrániť 70 percentám ochorení na rakovinu hrubého čreva správnou diétou a zdravým životným štýlom," prezradil Walter Willett, profesor medicíny na Harvarde a vedúci americký výskumník, ktorý skúmal vplyv diéty na zdravie.

(SITA)


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Slováci sa nechcú vzdať reforiem, len spomaliť ich tempo
<< predchádzajúci článok
Allianz sa chystá zrušiť tisícky pracovných miest