Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

06. januára 2012

Mestá a obce pociťujú sklamanie z eurofondovMnohé mestá a obce, najmä v ostatnom období na vlastnej koži pociťujú sklamanie z eurofondov, uviedol v rozhovore pre SITA predseda ZMOS Jozef Dvonč. Takmer dvesto samospráv bolo ...Zdieľať
dedina BRATISLAVA 6. januára (WEBNOVINY) - Mnohé mestá a obce, najmä v ostatnom období na vlastnej koži pociťujú sklamanie z eurofondov, uviedol v rozhovore pre SITA predseda ZMOS Jozef Dvonč.


Takmer dvesto samospráv bolo úspešnými žiadateľmi o eurofondy v rámci Regionálneho operačného programu. So štátom podpísali zmluvy, realizovali projekty a teraz im hrozí nútená správa. "Iba preto, lebo štát si voči ním neplnil svoje záväzky," zdôraznil Dvonč.

Pozornosť si podľa neho však zasluhujú malé obce, ktoré boli pri čerpaní eurofondov ukážkové. Pôdohospodárska platobná agentúra v tomto roku uzatvorila viac ako 500 zmlúv vo výške takmer 80 000 000 eur. Tieto financie pomohli obciam vytvárať podmienky pre spolkovú činnosť, vzdelávacie aktivity a malé investície pri rekonštrukciách rekreačných zón, ihrísk, amfiteátrov či autobusových zastávok. Obce tak v opatrení Základné služby pre vidiecke obyvateľstvo doposiaľ dokázali vyčerpať 99, 4 percenta z celkových zdrojov.

S podobným záujmom sa podľa Dvonča stretlo aj opatrenie Obnova a rozvoj obcí, ktoré sa zameriava na rekonštrukciu a modernizáciu dopravnej a vodárenskej infraštruktúry, ale aj investícií do verejného osvetlenia, chodníkov, cyklotrás a verejných priestranstiev.

V tomto opatrení bolo uzatvorených 539 zmlúv, ktoré pomohli obciam skrášľovať svoje prostredie v celkovom finančnom objeme prevyšujúcom 94 000 000 eur. Táto čiastka predstavuje takmer 96 percentné čerpanie z balíka určeného na rozvoj vidieka v rokoch 2007 – 2013. "To je jasný dôkaz ich kvalitných projektov a toho, že malé obce sa vedia chopiť šance na svoj rozvoj," zdôraznil predseda ZMOS-u.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Islamská sekta sa prihlásila k vražde 20 kresťanov v Nigérii
<< predchádzajúci článok
Nových diaľničných nálepiek je podľa NDS dostatok

Mestá a obce pociťujú sklamanie z eurofondov - diskusné fórum čitateľov