Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

20. marca 2007

Mikuláš Č. poprel, že nariadil vraždu svedkaÚdajný boss banskobystrického podsvetia Mikuláš Č. dnes na hlavnom pojednávaní s Branislavom A. odmietol tvrdenia, že si z väzenia objednal a zorganizoval vraždu svedka Mariána Karcela. Ako ...Zdieľať

BANSKÁ BYSTRICA 20. marca (WEBNOVINY) – Údajný boss banskobystrického podsvetia Mikuláš Č. dnes na hlavnom pojednávaní s Branislavom A. odmietol tvrdenia, že si z väzenia objednal a zorganizoval vraždu svedka Mariána Karcela. Ako svedok pred senátom Krajského súdu v Banskej Bystrici uviedol, že obžalovaného Branislava A. vidí po prvý raz a vedel o ňom iba z médií a zo spisu po Karcelovej vražde.

Mikuláš Č. vyhlásil, že nemal dôvod dať Karcela zavraždiť, hoci ho ten usvedčil z vydierania. Tvrdil, že vražda mu iba skomplikovala život. Povedal, že vdove po Karcelovi dali štyri milióny korún za penzión Majo v Bystrej, o ktorý ho vydieraním pripravili. Spochybnil svedkov, ktorí hovoria, že vraždil Branislav A. na jeho objednávku. Podľa Mikuláša Č. ide o svedkov, stíhaných za iné závažné trestné činy, ktorí sa dali ovplyvniť políciou a takto si „kupujú“ slobodu. Odmietol svedka Slavomíra S., ktorý tvrdil, že Mikulášovi Č. robil vodiča a bol pri niektorých vážnych stretnutiach a rozhovoroch. „Choval mi kone a čistil maštaľ,“ vyhlásil Mikuláš Č.

Ako svedok vypovedal i jeho bývalý obhajca Daniel M. Ten rovnako spochybnil dôveryhodnosť svedkov, ktorí v tomto procese vypovedali v pondelok. Dal na zváženie senátu a prítomným, či sú normálni ľudia, ktorí ako vodiči na čelné sklo predbiehaných áut hádzali desaťkorunáčky. Nevylúčil, že môže ísť o drogovo závislých ľudí. Poukázal na to, že Slavomír S. je podľa znalcov schopný vypovedať proti každému, len aby zachránil seba. Tvrdil, že svedkov na ich výpovede proti Branislavovi A., ale aj proti nemu a proti Mikulášovi Č. i jeho švagrovi Jozefovi M. naviedli policajti.

Prokurátor predložil súdu návrh prekvalifikovať konanie Branislava A. ako člena organizovanej skupiny, za čo mu hrozí až doživotie. Organizovanú skupinu tvorili pritom Mikuláš Č., jeho advokát Daniel M., švagor Jozef M. a Michal M., ktorý doviezol Branislava pred Karcelov dom. Pritom sa Branislav A. dopustil vraždy opakovane, keď v roku 1999 s ďalším komplicom údajne zavraždili istého Alberta Siváka. Obhajca Peter Schmiedl namietal zmenu právnej kvalifikácie a myslí si, že najlepším riešením by bolo spojiť stíhanie Branislava A. s trestnou vecou Mikuláša Č., Daniela M. a Jozefa M. V oboch prípadoch ide o vraždu svedka Karcela.

V poradí už tretí proces s Branislavom A. v prípade Karcelovej vraždy sa koná na základe rozhodnutia Najvyššieho súdu, ktorý akceptoval nové dôkazy prokurátora v tejto veci. Karcel patril k hlavným svedkom v procese s Mikulášom Č. a nájomný vrah ho zastrelil v roku 2000. Podľa pôvodnej obžaloby Branislav A. vraha doviezol pred dom Karcela do Kinceľovej pri Banskej Bystrici. Dva senáty Krajského súdu v Banskej Bystrici však opakovane Branislava A. pre nedostatok dôkazov spod obžaloby oslobodili. Neskôr ho Najvyšší súd SR prepustil z väzby. V súčasnosti je vo väzbe za ďalšie vraždy, vydieranie, výpalníctvo a pašovanie ľudí.

SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Podľa podnikateľov plány rezortu zdravotníctva môžu poškodiť
<< predchádzajúci článok
Poslanci si uctili pamiatku obetí výbuchu v Novákoch