Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

25. júna 2013

Miloš Zeman nedal Němcovej šancu, českú vládu zostaví Rusnok



Český prezident sa postavil proti stranám bývalej vlády a opozície.



Zdieľať
milos zeman PRAHA 25. júna - Novú českú vládu zostaví exminister financií Jiří Rusnok, oznámil v utorok prezident Miloš Zeman. Nedal tak šancu Miroslave Němcovej z ODS, hoci mu oznámila, že zohnala 101 podpisov pre podporu jej vlády. Prezident sa tak postavil proti stranám v Poslaneckej snemovni a to jednak tým, ktoré doteraz vládli pod vedením premiéra Petra Nečasa, ako aj proti opozícií, ktorá chce predčasné voľby, informuje portál iDNES.cz.

Menovaniu Rusnoka nezabránila Němcová ani tým, že na poslednú chvíľu volala prezidentovi, že za ňou stojí 101 poslancov, teda väčšina Snemovne a vládu by teda mala viesť ona. "Som presvedčený, že väčšina verejnosti, a dnes už nie len moji voliči, by si to nepriala," vyhlásil prezident. Keby nerobil nič, mohla by podľa neho vládnuť Nečasova vláda v demisii až do volieb v máji budúceho roku. "Nerobiť nič znamená nebyť aktívny prezident a ja som sa zaviazal, že chcem byť aktívny prezident," uviedol Zeman.
 

"Vážim si vás ako odborníka. Povediete vládu vo veľmi neľahkých dobách," povedal Rusnokovi Zeman. "Nepoznám lepšieho ministra, než ste byli vy," uviedol prezident. Za jednu z hlavných Rusnokových úloh označil zostavenie štátneho rozpočtu na budúci rok. Ten ale bude musieť schváliť Snemovňa a v tej podľa doterajších vyjadrení strán nemá Rusnok šancu dôveru získať. "Vláda odborníkov bude garanciou, aby sa vyšetrovanie škandálov dotiahlo do konca," tvrdí prezident.
 

"Urobím všetko, aby som dôveru občanov nesklamal," vyhlásil Rusnok, bývalý sociálny demokrat, ktorý v roku 2003 dokonca neúspešne kandidoval na post predsedu strany. "Krajina potrebuje obnoviť základné štruktúry riadenia," uviedol po svojom menovaní.
 

Podľa vlastných slov je pripravený "veľmi rýchle" zostaviť vládu odborníkov. Keď bude vláda vymenovaná, bude mať tridsať dní na to, aby predstúpil pred Snemovňu so žiadosťou o dôveru. Dát mu ju ale nechcú vládne ani opozičné strany.


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Taliban zaútočil na prezidentský palác, terčom bola aj CIA
<< predchádzajúci článok
Oriflame má za sebou úspešné turné po celom Slovensku