Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

31. marca 2007

Ministri zahraničia zatiaľ nebudú rokovať o základniach USAMinistri zahraničných vecí Európskej únie zatiaľ neotvoria formálnu diskusiu o americkom pláne protiraketovej obrany a počkajú si, aký výsledok prinesú rokovania medzi Ruskom a Severoatlantickou ...Zdieľať

BRÉMY 31. marca (WEBNOVINY) - Ministri zahraničných vecí Európskej únie zatiaľ neotvoria formálnu diskusiu o americkom pláne protiraketovej obrany a počkajú si, aký výsledok prinesú rokovania medzi Ruskom a Severoatlantickou alianciou (NATO) na túto tému, vyhlásil v sobotu zástupca predsedajúcej krajiny EÚ nemecký minister zahraničných vecí Frank-Walter Steinmeier. Proti plánu vybudovať radarový systém v Čechách a protiraketovú základňu v Čechách ostro vystupuje Rusko, ktoré tvrdí, že americký systém je namierený proti nemu. Podľa Washingtonu má protiraketový štít slúžiť na ochranu pred nespoľahlivými štátmi akými sú Irán alebo Severná Kórea.

Steinmeier pripomenul diskusiu, ktorá o amerických základniach prebieha v rámci NATO ako aj na blížiaci sa summit NATO-Rusko. "Náš prístup je počkať si na výsledky v NATO, ako aj na stretnutie NATO-Rusko (19. apríla) a vo svetle týchto výsledkov uvidíme, v akom rozsahu sa táto téma dostane späť na náš stôl," povedal nemecký minister v rámci schôdzky ministrov zahraničia Únie v Brémach.

Európska únia nemá na americký plán protiraketovej obrany jednotný názor, zatiaľ čo Česká republika, Poľsko alebo Británia plán podporujú, zaznievajú napríklad z Nemecka či Francúzska pochybnosti. Na európsku diskusiu o pláne vyzval vo štvrtok v Európskom parlamente (EP) vysoký predstaviteľ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku Európskej únie Javier Solana.

SITA, AFP, AP


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Desaťtisíce demonštrovali za a proti Juščenkovi
<< predchádzajúci článok
Podľa Bugára bude mať Csáky ťažkú úlohu

Ministri zahraničia zatiaľ nebudú rokovať o základniach USA - diskusné fórum čitateľov

Marš euroarmády!1.4. 11:01:44