Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

13. septembra 2017

Mjanmarská vodkyňa Aun Su Ťij sa nezúčastní na VZ OSN v New YorkuMjanmarská opoziční líderka.Zdieľať
Mjanmarská opoziční líderka. Foto: TASR/AP
Bangkok 13. septembra (TASR) - Mjanmarská vodkyňa Do Aun Schan Su Ťij zrušila plány zúčastniť sa na zasadnutí Valného zhromaždenia OSN v New Yorku. Jej krajina momentálne čelí ostrej kritike medzinárodného spoločenstva za násilnosti, ktoré viedli najmenej 370.000 moslimov z etnika Rohingov, aby z Mjanmarska ušli. Tento masový odchod sa odohral v priebehu necelých troch týždňov.


Hovorca kancelárie mjanmarského prezidenta dnes vysvetlil, že Su Ťij zrušila účasť na Valnom zhromaždení, ktoré sa začalo tento utorok, aby sa mohla venovať domácim bezpečnostným problémom. Agentúra AP v tejto súvislosti pripomína, že Aun Schan Su Ťij nie je mjanmarskou prezidentkou.

Oficiálne zastáva úrad štátnej radkyne a ministerky zahraničných vecí, ale de facto je vodkyňou Mjanmarska - bývalej Barmy, štátu ležiaceho v juhovýchodnej Ázii v širšom indočínskom regióne.

K hromadnému úteku Rohingov došlo po násilnostiach, ktoré vypukli v mjanmarskom Jakchainskom štáte 25. augusta. Militanti patriaci k etnicko-náboženskej menšine Rohingov vtedy zaútočili na zhruba 30 policajných staníc. Mjanmarská armáda následne pristúpila k protiútoku na povstalcov.

Vzájomné strety si vyžiadali stovky obetí na životoch, prevažne z radov vzbúrencov. Ako armáda, tak aj povstalci sa vzájomne obviňujú z používania brutality.

Jakchainský štát je najchudobnejšou oblasťou Mjanmarska a žije tam vyše milióna Rohingov. Táto indoárijská národnostná menšina moslimského vierovyznania čelí v prevažne budhistickom a z jazykového hľadiska väčšinovo sinotibetskom Mjanmarsku tvrdým perzekúciám.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Telocvičňu Strednej odbornej školy vo Svite obnovili za 175.000 eur
<< predchádzajúci článok
Včelári zažili ďalšiu podpriemernú sezónu: Čo to urobí s cenou medu?

Mjanmarská vodkyňa Aun Su Ťij sa nezúčastní na VZ OSN v New Yorku - diskusné fórum čitateľov