Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Zdravie

24. septembra 2010

Mladí Petržalčania sú obéznejší ako ich rovesníciMladí Petržalčania sú viac obéznejší ako ich rovesníci na Slovensku. Vyplýva to z výsledok prieskumu Zdravé srdce vo vlastných rukách, ktorý ...Zdieľať
studenti Foto: Ilustračné foto SITA/Tomáš BenedikovičBRATISLAVA 24. septembra (WEBNOVINY) - Mladí Petržalčania sú viac obéznejší ako ich rovesníci na Slovensku. Vyplýva to z výsledok prieskumu Zdravé srdce vo vlastných rukách, ktorý robila samospráva medzi petržalskými žiakmi základných škôl od februára do júna tohto roka. Tí podľa zistení trávia väčšinu voľného času pri televízore alebo počítači, športovanie zaostáva. Mnohí mladí sa športu venujú len 45 minút z piatich hodín, ponuku športových klubov či akcií využíva len štvrtina mladých. Preto sa nadváha prejavuje u 35-percentách chlapcov a hodnoty obezity dosahuje 21 percent mladých Petržalčanov. U dievčat je situácia o niečo lepšia - nadváhou trpí 16 percent a obezitu má šesť percent.


Vážnym ukazovateľom je podľa prieskumu aj výška krvného tlaku. Z výsledkov vyplýva, že 63 percent chlapcov má optimálny tlak, v 37 percentách dosahuje tlak hodnoty, podľa ktorých by mohol v dospelosti prerásť do nebezpečného vysokého tlaku. Až 91 percent dievčat má tlak v norme.

Na základe výsledkov prieskumu chce samospráva motivovať rodičov do aktivít, ktoré zvýšia pohybové aktivity žiakov ale aj ich stravovacie návyky. Znížiť by sa mala napríklad konzumácia sladkých a mastných jedál či obmedziť pitie sladených nápojov. Jedálne lístky v školských jedálňach by sa mali zároveň rozšíriť o zeleninu, ovocie a mliečne výrobky. Mestská časť chce tiež rozširovať projekt Petržalka v pohybe a možnosti športovania či otvoriť školské dvory žiakom, rodičom a športovým klubom pre voľnočasové aktivity.

SITA

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Výkon nových mochoveckých blokov by mal byť vyšší
<< predchádzajúci článok
Žilinská univerzita začína rok s novou rektorkou