Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

02. júna 2011

Mladý hudobný Peterburg dnes hrá v Slovenskom rozhlaseDnes o 19.00 hod. sa v Komornom štúdiu Slovenského rozhlasu v Bratislave uskutoční koncert II. ročníka medzinárodného festivalu Mladý hudobný Peterburg. Jedinečný ...Zdieľať
mlady hudobny peterburg hudobnici Mladý hudobný PeterburgBRATISLAVA 2. júna (WBN/PR) - Dnes o 19.00 hod. sa v Komornom štúdiu Slovenského rozhlasu v Bratislave uskutoční koncert II. ročníka medzinárodného festivalu Mladý hudobný Peterburg.


Jedinečný hudobný večer, ktorého zámerom bude predstaviť Petrohrad ako hlavné mesto ruskej kultúry a poukázať na podporu jeho mladých talentovaných interpretov klasickej hudby. Koncert sa uskutoční aj v rámci osláv 308. výročia založenia mesta Petrohrad. Prvýkrát sa koncert festivalu Mladý hudobný Peterburg uskutočnil v máji 2010 v Prahe (ČR), kde sa tešil veľkému záujmu zo strany hostí a verejnosti. Koncert mal veľké odozvy v odbornej verejnosti a médiách.

Idea uskutočnenia tohto exkluzívneho projektu vznikla v ruskej spoločnosti Neva-Art, ktorá je známa tým, že už niekoľko rokov usporadúva v európskych hlavných mestách medzinárodný divadelný festival Peterburgská divadelná sezóna a oboznamuje tak divákov krajín Európy s najlepšími divadelnými hrami petrohradských divadiel. Stály úspech v Európe má aj festival Detský Peterburg, počas ktorého spolu účinkujú celkom mladí umelci hudby a divadla, spolu s dospelými profesionálnymi interpretmi. Spolu s Mladým hudobným Peterburgom formujú všetky tri festivaly jedinečný cyklus a sú podporované Magistrátom mesta Sankt-Peterburg.

Mladý hudobný Peterburg je projektom, realizovaným v duchu mladosti ale zároveň na vysokej umeleckej úrovni. Mladí hudobníci už majú široký repertoár a naštudovaných diel a od malička vystupujú v najlepších koncertných sálach Ruska, Európy a Ameriky. Účinkujúci koncertu sú študenti a ašpiranti Sankt-Peterburgského Konzervatória N. A. Rimskeho-Korsakova, štipendisti Filharmonickej spoločnosti Sank-Peterburgu, medzinárodných vzdelávacích programov, držitelia početných prestížnych ocenení a laureáti známych medzinárodných súťaží.

Program:

Camille Saint-Saens Etuda vo forme valčíka; Havanaise
Semion Klimasevský– husle, Xénia Gavrilovová – klavír

Johannes Brahms Tri intermezzo, op. 117
Franz Liszt Sprievod trpaslikov
Sofia Medincevová – klavír

Astor Piazzola Grand-tango
Dmitrij Ganenko – violončelo, Xénia Gavrilovová – klavír

George Gershwin – Igor Frolov Fantázia na temu “Porgy and Bess”
Andrej Petrov Cigánske rapsódium
Alexandra Korobkinová – husle, Xénia Gavrilovová – klavír

Gaspar Cassado Suita pre violončelo sólo
Dmitrij Ganenko – violončelo

Franz Liszt Benátky a Neapol
Xénia Gavrilovová – klavír

Pocit, s akým pristupujú mladí umelci ku koncertu 2. júna v Bratislave, vystihujú nasledovné slová jednej z interpretiek (Alexandra Korobkinová):
„Od malička veľa hosťujeme v zahraničí a stále sa snažíme dôstojne reprezentovať Petrohrad, cítiac sa ako časť jeho kultúrneho dedičstva. Odohrali sme koncerty v desiatkach miest a krajín, ale v Bratislave sme ešte neboli a počuli aj o tom, že je to nádherné mesto. Sme veľmi radi, že môžeme v Bratislave vystúpiť“.

Koncert v Bratislave podporili:
Ambasáda Ruskej Federácie v Slovenskej Republike, Ruské centrum vedy a kultúry v Bratislave, Vysoká škola múzických umení v Bratislave

Mediálna podpora:
SITA – slovenská tlačová agentúra, webový portál CITYLIFE

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Výstava fotografií GRAFFITY a happening GRAFFITY JAM v Nitre
<< predchádzajúci článok
Rozhovor: „Nový názov, príjemný rok pôsobenia a novátorské vízie“, asi takto by sa dalo zhrnúť pôsobenie Ticha a spol.