Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

27. mája 2011

MMF nepredpokladá reštrukturalizáciu dlhov GréckaZástupca šéfa Medzinárodného menového fondu (MMF) John Lipsky, ktorý je teraz úradujúcim riaditeľom tejto organizácie, vyhlásil, že programy, v rámci ...Zdieľať
grecko premier Grécky premiér George PapandreouFoto: SITA/APWASHINGTON 27. mája (WEBNOVINY) - Zástupca šéfa Medzinárodného menového fondu (MMF) John Lipsky, ktorý je teraz úradujúcim riaditeľom tejto organizácie, vyhlásil, že programy, v rámci ktorých MMF a Európska únia poskytujú podporu Grécku, nepredpokladajú žiadnu reštrukturalizáciu záväzkov.


"Program pre grécku vládu s našou podporou a podporou našich európskych partnerov ďalej beží a tento program nepredpokladá žiadnu reštrukturalizáciu alebo reprofiláciu," povedal Lipsky v piatok v rozhovore pre televíznu stanicu CNBC.

Na finančných trhoch rastie nervozita pre neistotu, či grécka vláda bude schopná získať podporu pre tvrdé úsporné opatrenia, ktoré sú považované za nevyhnutné na zníženie jej zadlženia a na pokračovanie poskytovania úverov zo strany MMF a EÚ.

Lipsky pre CNBC ďalej uviedol, že MMF si plní svoje povinnosti aj po zatknutí jeho šéfa Dominiqua Straussa-Kahna a odmietol podozrenia, že fond je destabilizovaný. "Samozrejme, je to šok a znepokojenie, ale máme vysoko disciplinovaný a vysoko talentovaný personál, ktorý sa veľmi sústreďuje na to, aby si urobil svoju prácu," povedal.
"Máme veľkú zodpovednosť a sústreďujeme sa na to," dodal.

Strauss-Kahn je obvinený zo sexuálneho násilia voči chyžnej v newyorskom hoteli, čo on popiera. Lipsky zopakoval, že verí tomu, že do 30. júna sa vyberie kompetentný nový šéf MMF a konštatoval, že všetci kandidáti, ktorí boli doteraz spomenutí, sú "vysoko kvalifikovaní".


Grécky premiér nezískal podporu opozície pre šetrenie

Gréckemu premiérovi sa nepodarilo presvedčiť opozičných lídrov, aby podporili tvrdšie úsporné opatrenia v záujme uvoľnenia finančnej pomoci zo strany Európskej únie a Medzinárodného menového fondu (MMF), ktorá je nevyhnutná pre to, aby Atény predišli bankrotu.

"Konsenzus sa nedosiahol," povedal pre agentúru Reuters pod podmienkou zachovania anonymity predstaviteľ jednej z politických strán, ktorý sa zúčastnil na päťhodinových krízových rozhovoroch so socialistickou stranou premiéra Georgeho Papandreoua.

Hlavná grécka opozičná strana odmieta zvýšenie daní, ktorého cieľom je zníženie rozpočtového deficitu. Navrhuje, aby sa dane radšej znížili v záujme oživenia hospodárskeho rastu. Grécki socialisti majú v parlamente pohodlnú väčšinu, ale predstavitelia EÚ si želajú širšiu podporu pre nové úsporné opatrenia, ak má únia poskytnúť dodatočnú hotovosť na financovanie budúcoročného deficitu gréckeho rozpočtu.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
SVP preverí všetky vydané povolenia na jazdy po hrádzach
<< predchádzajúci článok
Susedným menám sa v piatok podarilo zhodnotiť

MMF nepredpokladá reštrukturalizáciu dlhov Grécka - diskusné fórum čitateľov