Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

11. februára 2011

Mubarak odstúpil z funkcie prezidentaEgyptský prezident Husní Mubarak v piatok odstúpil z funkcie prezidenta a svoje právomoci odovzdal armáde. "Berúc do úvahy zložité okolnosti, ...Zdieľať
bez nazvu Egyptský prezident Husní MubarakFoto: SITA/AP KÁHIRA 11. februára  - Egyptský prezident Husní Mubarak v piatok po takmer 30 rokoch odstúpil z funkcie prezidenta a svoje právomoci odovzdal armáde. Informoval o tom jeho zástupca Umar Sulajmán. "Berúc do úvahy zložité okolnosti, ktoré krajinu sužujú, prezident Muhammad Husní Mubarak sa rozhodol opustiť post prezidenta republiky," uviedol pre médiá egyptský viceprezident. Osemdesiatdvaročný autokratický vládca ešte krátko predtým opustil Káhiru a zamieril do prímorského strediska Šarm-aš-Šajch.

Okamžite po tom, ako sa správa o Mubarakovom odstúpení rozšírila medzi ľudí, zaplavili Káhiru davy nadšených obyvateľov. "Ľudia zvrhli prezidenta," skandovali desaťtisíce demonštrantov zhromaždených pred prezidentským palácom. Niekoľko stotisíc ľudí zaplavilo Námestie oslobodenia v centre egyptskej metropoly. V uliciach ďalších miest ľudia mávali národnými vlajkami, odpaľovali ohňostroje a nadšene oslavovali.
 

Mubarak opustil funkciu prezidenta až po 18 dňoch neutíchajúcich pouličných protestov. Jeho rezignácia sa pritom očakávala už vo štvrtok, keď však oznámil iba postupný prechod právomocí na viceprezidenta Sulajmána. Mubarakova piatková rezignácia je preto pre väčšinu obyvateľov obrovským prekvapením. Krajine teraz bude formálne vládnuť najvyššie velenie armády. Ďalší politický osud Egypta je však veľmi neistý, keďže zatiaľ nie je zrejmé, ako sa táto zmena dotkne fungovania iných orgánov moci v krajine, napríklad parlamentu. Nie je jasné ani to, kto a kedy by mal vyhlásiť prípadné nové voľby.

 


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Svet reaguje na Mubarakovo rozhodnutie neodstúpiť kritikou (11. 2. 2011)
 Egyptská armáda chystá dôležité vyhlásenie (11. 2. 2011)
 Chronológia: Egyptská búrka nevôle zmietla Mubarakovu moc (10. 2. 2011)
 Chronológia: Egyptská búrka nevôle zmietla Mubarakovu moc (9. 2. 2011)
 EGYPT: Mubarak chváli demonštrantov, sľubuje slobodu slova (8. 2. 2011)
 EGYPT: Predstaviteľa Google zadržiavala tajná polícia 12 dní (8. 2. 2011)
 EGYPT: Moslimské bratstvo nadviazalo dialóg s vládou (6. 2. 2011)
 FRANCÚZSKO: Vláda pozastavila vývoz zbraní do Egypta (6. 2. 2011)
 V Káhire vážne zranili švédskeho reportéra (4. 2. 2011)nasledujúci článok >>
Stredoeurópske akciové trhy v piatok posilnili
<< predchádzajúci článok
Počet dopravných nehôd na cestách klesol

Mubarak odstúpil z funkcie prezidenta - diskusné fórum čitateľov

82 ročný?11.2. 18:39:52
Konecne o jedneho totalitara menej.11.2. 21:23:17