Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Veda

03. októbra 2018

Na asteroide Ryugu úspešne pristál MASCOT, bude merať teplotu a skúmať minerályJaponsko v stredu úspešne dopravilo na asteroid Ryugu nemecko-francúzske prieskumné zariadenie MASCOT. Vesmírna sonda Hajabusa 2 sa dostala približne 50 metrov od povrchu asteroidu a následne ...Zdieľať
mascot 676x626 TOKIO 3. októbra  – Japonsko v stredu úspešne dopravilo na asteroid Ryugu nemecko-francúzske prieskumné zariadenie MASCOT.


Vesmírna sonda Hajabusa 2 sa dostala približne 50 metrov od povrchu asteroidu a následne vypustila zariadenie. Japonská národná vesmírna agentúra JAXA uviedla, že približne o hodinu neskôr zaznamenala signál, ktorý potvrdil, že MASCOT je na svojom mieste.

Sonda sa nachádza v blízkosti Ryugu od júna po tom, ako prešla 280 miliónov kilometrov. Minulý mesiac na asteroide vypustila dve zariadenia Minerva II-1, ktoré už poslali niekoľko fotografií.

MASCOT sa však nachádza na opačnej hemisfére, takže si zariadenia nebudú navzájom prekážať. MASCOT má za úlohu merať teplotu, intenzitu magnetického poľa, skúmať minerály a nafotiť povrch.

Na povrch vesmírneho telesa sa pritom chystá aj samotná Hajabusa 2, ktorá by mala zozbierať vzorky a poslať ich naspať na Zem.


Zdroj: Webnoviny.sk - Na asteroide Ryugu úspešne pristál MASCOT, bude merať teplotu a skúmať minerály © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V Prahe pátrajú po prudko jedovatom hadovi: Mambe zelenej
<< predchádzajúci článok
Téma Svetového týždňa vesmíru: Vesmír zjednocuje svet

Na asteroide Ryugu úspešne pristál MASCOT, bude merať teplotu a skúmať minerály - diskusné fórum čitateľov