Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

20. apríla 2010

Na Britániu mieri nový oblak sopečného popolaErupcie islandskej sopky, ktorá sa nedávno opäť prebrala k životu, sa v pondelok zosilnili a smerom na Veľkú Britániu vyslali nový oblak vulkanického popola, varovali tamojšie ...Zdieľať
embrio Foto: SITA/AP


LONDÝN 20. apríla (WEBNOVINY) - Erupcie islandskej sopky, ktorá sa nedávno opäť prebrala k životu, sa v pondelok zosilnili a smerom na Veľkú Britániu vyslali nový oblak vulkanického popola, varovali tamojšie úrady pár hodín po tom, ako oznámili, že letecká prevádzka v krajine sa čoskoro obnoví. Národná služba leteckej premávky (NATS), ktorá kontroluje britský vzdušný priestor, však aj napriek tomu oznámila, že vzdušný priestor by mal byť od utorňajšieho rána otvorený.

"Sopečné erupcie na Islande sa zosilnili a nový oblak popola sa šíri južne a východne smerom k Spojenému kráľovstvu," uviedol úrad. "Podľa posledných informácií z Meteorologického úradu sa situácia v niektorých oblastiach zhoršuje," píše vo svojom vyhlásení NATS. Dodáva, že škótske letiská by od utorka 7.00 miestneho času (8.00 SELČ) mali byť v prevádzke, ako to oznámila skôr. Situácia na severoírskych letiskách je však neistá. Väčšia časť vzdušného priestoru nad Britániou by mohla byť otvorená od 13.00 (14.00 SELČ), aj keď nie až po hlavné londýnske letiská, uviedla NATS s tým, že "situácia sa cez noc pravdepodobne ešte zmení". Ako dodala, posledný vývoj situácie znamenal "dynamickú a rapídnu zmenu podmienok, v akých pracujeme".

Spomínaný úrad uzavrel vzdušný priestor nad krajinou vo štvrtok a od vtedy zákaz lietať stále predlžuje. V zahraničí tak stále zostávajú desaťtisíce turistov.

SITA/AFP

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Nórsko opäť uzavrelo časť vzdušného priestoru
<< predchádzajúci článok
Spoločnosť Air France obnoví diaľkové lety