Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

04. augusta 2013

Na rozpade Československa podľa Klausa získali viac SlováciPodľa Václava Klausa na rozdelení Československa získalo viac Slovensko, no napriek tomu sa domnieva, že vzťahy medzi Čechmi a Slovákmi neboli nikdy prirodzenejšie, spontánnejšie a lepšie ako dnes.Zdieľať
ochrankyna naroda MARTIN 4. augusta (WEBNOVINY) – Podľa Václava Klausa na rozdelení Československa získalo viac Slovensko, no napriek tomu sa domnieva, že vzťahy medzi Čechmi a Slovákmi neboli nikdy prirodzenejšie, spontánnejšie a lepšie ako dnes.


Bývalý premiér a prezident Českej republiky to povedal v sobotu v Martine po prevzatí ceny Matice slovenskej za zásluhy pri rozdeľovaní Československa pred dvadsiatimi rokmi.

„Dnešok dáva našim vtedajším neľahkým rozhodnutiam za pravdu. Oprávnene sa domnievame, že vzťahy medzi Čechmi a Slovákmi neboli nikdy prirodzenejšie, spontánnejšie a lepšie ako dnes. A je tomu tak bez ohľadu na meniace sa vládne konštelácie v obidvoch krajinách, bez ohľadu na to, či sme práve v období ekonomickej krízy, či v obdobiach šťastnejších. Keby som bol prísny a analytický, čo som, tak si myslím, že na rozdelení Československa viac získalo Slovensko než Česká republika,“ povedal Klaus.

Obrazom: Slávnostný galaprogram Ochrankyňa národa


Podľa českého exprezidenta Česká republika a Slovenská republika ako dva samostatné štáty majú k sebe asi najbližšie vôbec na celom svete. „A Matica slovenská k tomu prispela. Česko-slovenské alebo slovensko-české vzťahy sú výnimočné nie len preto, že prekonali najrôznejšie zákruty histórie a s nimi spojené prekážky, ktoré sa nám stavali do cesty. Sú výnimočné preto, že stoja na úplne mimoriadnej sile a hĺbke medziľudských individuálnych vzťahov, ktoré nášmu partnerstvu a priateľstvu dávajú pevný základ,“ povedal Klaus.

„Václava Klausa oceňujeme za to, že pred dvadsiatimi rokmi sa k Slovákom správal veľmi seriózne. Keď videl, že Slováci chcú svoj štát, nebránil nám. A to stojí za to ocenenie,“ povedal predseda Matice slovenskej Marián Tkáč.

Matica slovenská v sobotu pri príležitosti osláv 150. výročia ocenila aj 25 osobností slovenského života, medzi nimi napríklad aj Vladimíra Mečiara, Štefana Harabina, Petra Dvorského, kardinála Jána Chryzostoma Korca, Michala Martikána či Maťa Ďurindu. Slávnostný galaprogram Ochrankyňa národa sledovali v martinskom amfiteátri len približne dve stovky ľudí.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Matica odovzdala ocenenia, o ktorých matičiari nič nevedeli
<< predchádzajúci článok
Nedeľa bude v znamení horúčav

Na rozpade Československa podľa Klausa získali viac Slováci - diskusné fórum čitateľov

hanba4.8. 15:21:32