Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

11. júna 2010

Na vstup do Srbska už nebudú z EÚ potrebné pasyObčania členských krajín Európskej únie budú môcť od soboty 12. júna vstúpiť na územie Srbska bez cestovného dokladu, informovalo v piatok srbské ministerstvo vnútra. Uvoľnenie ...Zdieľať
belehrad Foto: SITA/AP

BELEHRAD 11. júna (WEBNOVINY) - Občania členských krajín Európskej únie budú môcť od soboty 12. júna vstúpiť na územie Srbska bez cestovného dokladu, informovalo v piatok srbské ministerstvo vnútra. Uvoľnenie nariadení pre vstup do balkánskej krajiny bude platiť minimálne počas letných mesiacov, keď množstvo zahraničných turistov prechádza cez Srbsko a smeruje do prímorských stredísk v Grécku či Turecku. Na prekročenie hraníc do Srbska bude stačiť platný doklad totožnosti, dodáva rezort vnútra. Tento krok zo strany Belehradu sa považuje za ústretové gesto voči súčasnému 27-člennému bloku, ktorého súčasťou sa v najbližších rokov chce stať aj Srbsko.

Belehrad oficiálne predložil žiadosť o vstup do EÚ koncom roka 2009. Problémom však zostáva Stabilizačná a asociačná dohoda (SAA), ktorej ratifikačný proces bol zastavený pre údajnú nespoluprácu Srbov s Medzinárodným trestným tribunálom pre bývalou Juhosláviu (ICTY) ohľadom dolapenia podozrivého vojnového zločinca Ratka Mladiča. Situácia sa však po návšteve hlavného prokurátora ICTY Sergea Brammertza zlepšila a ratifikačný proces by sa mal opäť rozbehnúť v krátkom čase. Balkánska krajina by sa mohla členom únie stať najskôr v roku 2014.

SITA/AFP

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
GLOBSEC 2010 sa uskutoční v septembri
<< predchádzajúci článok
Maďarsko dokáže financovať svoj dlh, tvrdí Fitch

Na vstup do Srbska už nebudú z EÚ potrebné pasy - diskusné fórum čitateľov