Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Tlačové správy

Na vysoký tlak sa lieči takmer tretina poistencov VšZPNa vysoký krvný tlak sa vlani liečilo 880-tisíc poistencov Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP), čo je takmer 28 percent z celkového počtu poistených. Za ich liečbu zaplatila poisťovňa 81 ...Zdieľať
Foto: TASR/AP
Bratislava 18. mája (OTS) - Na vysoký krvný tlak sa vlani liečilo 880-tisíc poistencov Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP), čo je takmer 28 percent z celkového počtu poistených. Za ich liečbu zaplatila poisťovňa 81 373 000 eur.


Aj keď krvný tlak stúpa s vekom a najviac ohrozuje poistencov nad 65 rokov (vyše 54 % zo všetkých liečených hypertonikov), artériová hypertenzia nie je iba chorobou staršej generácie. Kým vo vekovej skupine 20-24 rokov sa vlani liečilo na vysoký krvný tlak okolo 1 400 pacientov, medzi 25- až 29-ročnými poistencami ich bol už viac ako dvojnásobok. Vo vekovej skupine 30–34 rokov evidovala VšZP približne 7-tisíc hypertonikov, avšak medzi 35- až 39-ročnými poistencami ich počet presiahol hranicu 15-tisíc.

Aj preto VšZP ako prvá zo zdravotných poisťovní upravila manažment pacientov s artériovou hypertenziou. Vybrané skupiny týchto pacientov sa už štvrtý rok nemusia objednávať a čakať na termín u špecialistov. VšZP im zabezpečuje komplexnú starostlivosť na jednom mieste, v ambulancii ich všeobecného lekára.

Napriek tomu, že až 90 % pacientov trpí tzv. primárnou (esenciálnou) hypertenziou, ktorej príčina nie je známa, viaceré z rizikových faktorov vysokého krvného tlaku, najmä životosprávu, fajčenie, konzumáciu alkoholu, stres a vysokú hladinu cholesterolu, dokážeme ovplyvniť. VšZP využíva Svetový deň hypertenzie na výzvu verejnosti, aby predchádzala vysokému krvnému tlaku zmenou životného štýlu a pravidelnou starostlivosťou o zdravie. „Sme presvedčení, že investícia do zmeny životného štýlu je najefektívnejší nástroj nielen pre poistenca, ale aj pre poisťovňu,“ povedal predseda predstavenstva a generálny riaditeľ VšZP Miroslav Kočan.

Poradenstvo a osvetu šíri VšZP prostredníctvom svojho preventívneho podujatia Deň pre vaše zdravie, ktorým sa jej podarilo osloviť už viac ako milión ľudí v rôznych častiach Slovenska. Z roka na rok sa zvyšuje aj počet záujemcov o súťaž VšZP Za preventívnu prehliadku dovolenka, ktorých toto podujatie motivuje absolvovať preventívnu prehliadku u všeobecného lekára, stomatológa, gynekológa alebo urológa.

VšZP spája svoju značku aj s podujatiami rôznych občianskych združení, nadácií a neziskových organizácií. Už túto sobotu, 19. mája 2018, VšZP partnersky podporí 3. slovenský deň obezity, keďže práve nadmerná telesná hmotnosť je jedným z faktorov, ktoré zvyšujú pravdepodobnosť rozvinutia hypertenzie. Príďte sa poradiť do Košíc, Bratislavy, Martina, Nitry alebo Banskej Bystrice, ako spolu s hmotnosťou dostať pod kontrolu aj vysoký krvný tlak.

Artériová hypertenzia je vážne civilizačné ochorenie, ktoré sa prejavuje krvným tlakom nad 140/90 mmHg nameraným opakovane pri dvoch rôznych vyšetreniach. Vysoký krvný tlak nebolí a jeho príznaky sú nenápadné. Ťažkosti prichádzajú až po rokoch, keď nastáva poškodenie orgánov, a môžu mať fatálne dôsledky. Cievna mozgová príhoda alebo srdcový infarkt je niekedy prvým a v najhorších prípadoch aj posledným prejavom neliečeného vysokého krvného tlaku.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Hrad Šariš obnovujú nezamestnaní, ožíva aj zážitkovými aktivitami
<< predchádzajúci článok
Turecko vyzvalo moslimské krajiny na jednotnú podporu Palestínčanov

Na vysoký tlak sa lieči takmer tretina poistencov VšZP - diskusné fórum čitateľov