Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

03. júla 2007

Najbližšie sčítanie obyvateľov, domov a bytov bude v roku 2011Najbližšie sčítanie obyvateľov, domov a bytov bude na Slovensku v roku 2011. Podľa Štatistického úradu SR je optimálne urobiť sčítanie v mesiacoch marec až máj. V tomto roku by sa prvýkrát malo ...Zdieľať

BRATISLAVA 3. júla (WEBNOVINY) - Najbližšie sčítanie obyvateľov, domov a bytov bude na Slovensku v roku 2011. Podľa Štatistického úradu SR je optimálne urobiť sčítanie v mesiacoch marec až máj. V tomto roku by sa prvýkrát malo sčítanie uskutočniť vo všetkých členských štátoch EÚ naraz. Vyplýva to z Legislatívneho zámeru zákona o sčítaní obyvateľov, domov a bytov v roku 2011, ktorý do pripomienkového konania predložil Štatistický úrad SR.

Takéto sčítanie je jedinečným zdrojom štatistických údajov nevyhnutných na politické, sociálne a ekonomické rozhodovanie štátu. Poskytuje údaje a informácie o obyvateľoch (o ich demografickej, kultúrnej, vzdelanostnej, sociálnej a ekonomickej situácii), o rodinách a domácnostiach (o počte členov domácností, štruktúre rodín, počte detí v rodinách, počte ekonomicky aktívnych členov, ekonomickej úrovni rodín a domácností), o životných podmienkach obyvateľstva (o úrovni bývania, technickom vybavení bytového fondu) a o rozdelení obyvateľstva a bytového fondu na území štátu. Získané údaje umožnia zvýšiť aj kvalitu informácií o migrácii obyvateľstva a príčinách tohto demografického vývoja.

Zákon bude definovať povinnosť obyvateľov poskytnúť osobné údaje a dôverné údaje zisťované pri sčítaní (pre obyvateľov SR, ako aj pre cudzích štátnych príslušníkov). Bude tiež ustanovená povinnosť poskytnúť údaje za domy a byty (správcovia, majitelia, užívatelia), ako aj stanovená povinnosť poskytnúť požadované údaje za osoby nespôsobilé na právne úkony.

SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Polícia zadržala muža na odletovej dráhe na rímskom letisku
<< predchádzajúci článok
Šéf výboru na kontrolu VSS kritizuje koalíciu