Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

03. apríla 2018

Nákladná loď Dragon smeruje k ISS, posádke vezie zásoby aj pokusyLoď Dragon dopraví na ISS v rámci svojho 14. zásobovacieho letu aj observatórium, ktoré bude pozorovať búrky v zemskej atmosfére.Zdieľať
Loď Dragon dopraví na ISS v rámci svojho 14. zásobovacieho letu aj observatórium, ktoré bude pozorovať búrky v zemskej atmosfére. Foto: TASR/AP
 
Mys Canaveral 3. apríla (TASR) - S nákladom približne 2,6 tony zásob a ďalšieho materiálu pre Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS) odštartovala v pondelok popoludní miestneho času z floridského Mysu Canaveral vesmírna loď Dragon súkromnej spoločnosti SpaceX. Do vesmíru ju vyniesla raketa Falcon 9, informoval americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA).


Nepilotovaná loď Dragon sa s ISS spojí v stredu a na Zem sa vráti asi za mesiac.

Pre posádku ISS privezie okrem potravín aj materiál na vedecké experimenty. Predmetom výskumu bude napríklad to, ako rôzne materiály, povrchy a komponenty reagujú na vystavenie ultrafialovému žiareniu, atómovému kyslíku, ionizujúcemu žiareniu, nabitým časticiam či elektromagnetickému žiareniu.

Kanadská vesmírna agentúra bude skúmať účinky mikrogravitácie na kostnú dreň a krvinky, ktoré dreň produkuje. Ďalší experiment bude zameraný na pochopenie toho, ako rastliny reagujú na mikrogravitáciu, čo je dôležité pre budúce dlhodobé vesmírne misie.

Loď Dragon dopraví na ISS v rámci svojho 14. zásobovacieho letu aj observatórium, ktoré bude pozorovať búrky v zemskej atmosfére, ako aj nové zariadenie pre systém na odstraňovanie oxidu uhličitého v priestoroch stanice, komponenty pre externý fotoaparát s vysokým rozlíšením a novú tlačiareň pre posádku.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Elán odohrá tri open air koncerty a odštartuje turné k päťdesiatinám
<< predchádzajúci článok
Pred 70 rokmi prezident USA H. S. Truman podpísal Marshallov plán

Nákladná loď Dragon smeruje k ISS, posádke vezie zásoby aj pokusy - diskusné fórum čitateľov