Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

18. októbra 2005

Nemecko: Zoznam vlády je už na svete

Zdieľať
Štyri týždne po voľbách a niekoľko hodín pred začiatkom oficiálnych koaličných rozhovorov o vytvorení veľkej koalície medzi CDU/CSU a SPD oznámila dezignovaná kancelárka a šéfka kresťanských demokratov (CDU) Angela Merkelová mená šiestich ministrov za unionistické strany. Sociálni demokrati (SPD) tak urobili už minulý týždeň vo štvrtok.
Doterajší saský minister vnútra Thomas de Maiziére (CDU) bude ministrom v Úrade kancelára. Ministrom hospodárstva s rozšírenými kopmetenciami pre oblasť EÚ sa stane terajší bavorský krajinský premiér Edmund Stoiber (CSU). Druhý post za túto stranu - ministerstvo poľnohospodárstva a ochrany spotrebiteľov - získal bývalý minister zdravotníctva Horst Seehofer. Ministerstvo vnútra povedie doterajší šéf parlamentného klubu CDU/CSU a bývalý predseda CDU Wolfgang Schäuble. Ministerstvo obrany bude riadiť šéf parlamentnej frakcie CDU v hessenskom krajinskom parlamente Franz Josef Jung. Ministerkou pre rodiny sa stane dolnosaská krajinská ministerka sociálnych vecí Ursula von der Leyen (CDU), ministerkou školstva podpredsedníčka CDU Annette Schavanová.
Spolkový prezident Horst Köhler dnes odovzdá prepúšťacie listiny desiatim členom úradujúceho kabinetu, ktorý bude ešte vládnuť do ustanovenia novej vlády. V nej zostávajú iba štyria doterajší ministri z SPD: ministerka pre rozvoj Heidemarie Wieczorek-Zeul, ministerka spravodlivosti Brigitte Zypriesová, ministerka zdravotníctva Ulla Schmidtová a doterajší minister v Úrade kancelára Frank-Walter Steinmeier bude ministrom zahraničia.
Medzi odchádzajúcimi sú spolu s kancelárom Gerhardom Schröderom (SPD) doterajší vicekancelár a minister zahraničia Joschka Fischer (Zelení), minister vnútra Otto Schily (SPD), minister financií Hans Eichel (SPD), minister práce a hospodárstva Wolfgang Clement (SPD), minister obrany Peter Struck (SPD), minister dopravy Manfred Stolpe (SPD), ministerka pre rodiny Renate Schmidtová (SPD), ministerka školstva Edelgard Bulmahnová (SPD), ministerka pre ochranu spotrebiteľov, výživy a poľnohospodárstva Renate Künastová (Zelení) a minister životného prostredia Jürgen Trittin (Zelení).
Dnes sa na ustanovujúcom zasadaní schádza aj nový Spolkový snem. Jeho predsedom sa podľa dohody koalície stane politik CDU Norbert Lammert. Kvôli početným dodatkovým mandátom bude mať 16. Spolkový snem o desať poslancov viac, teda 613. Vekový priemer nového Bundestagu zostáva na úrovni 49,3 roka a bude prevažne mužský. Podiel žien sa zníži minimálne - z doterajších 32,2 % na 31,8 %.

Nemecký tvorca bábik Marcel Offerman v Neusse včera predstavil bábiku s podobou dezignovanej prvej nemeckej kancelárky Angely Merkelovej. Počet kusov bábiky je limitovaný na 999 a jej cena za kus je 189 eur. Foto SITA/EPA

(apl, Spiege, Standard)


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Prodi povedie ľavicu do volieb
<< predchádzajúci článok
Nový predseda regulačného úradu

Nemecko: Zoznam vlády je už na svete - diskusné fórum čitateľov