Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

07. augusta 2007

Nemocnica Šaľa nie je v minimálnej sieti napriek ziskuNemocnica v Šali sa nedostala do návrhu minimálnej siete nemocníc z dielne ministerstva zdravotníctva napriek tomu, že hospodári so ziskom. "Sme nemocnica so 40-ročnou históriou, ktorá je zdravá ...Zdieľať

NITRA 7. augusta (WEBNOVINY) - Nemocnica v Šali sa nedostala do návrhu minimálnej siete nemocníc z dielne ministerstva zdravotníctva napriek tomu, že hospodári so ziskom. "Sme nemocnica so 40-ročnou históriou, ktorá je zdravá hospodársky i kvalitatívne. Toto je administratívny zásah do normálnej trhovej ekonomiky a diskriminuje 32 nemocníc na Slovensku, čo v demokratickom štáte nie je podľa mňa prípustné," povedal pre agentúru SITA riaditeľ Forlife n.o., Všeobecná nemocnica Šaľa Alexander Tirinda. Ako ďalej dodal, likvidáciou nemocníc sa však nelikvidujú pacienti, ktorí budú musieť chodiť do vzdialenejších nemocníc. "Nitrianska alebo novozámocká nemocnica berú pritom za tú istú hospitalizáciu od poisťovne zhruba o 50 percent viac ako šalianska nemocnica. Dlhy štátu sa ešte zvýšia," poukazuje Tirinda. Proti návrhu ministerstva chce namietať aj prostredníctvom Asociácie nemocníc Slovenska.

V okrese Šaľa žije 55 000 ľudí, veľa pacientov však chodí do šalianskej nemocnice podľa Tirindu aj z okresov Galanta a Dunajská Streda. Ročne tu hospitalizujú do 7 000 pacientov. "Racionalizáciu vieme akceptovať ako celoplošnú vo všetkých nemocniciach, pretože nadbytočné lôžka sú všade, aj vo fakultných nemocniciach," hovorí Tirinda. V Šali už zredukovali 20 zo 40 lôžok na chirurgii, päť lôžok ešte zrejme ubudne aj na gynekológii. Podľa Tirindu je však v Nitrianskom kraji nedostatok geriatrických lôžok, ktorých počet by chcel rozšíriť o 20.

Šalianska nemocnica je neziskovou organizáciou od októbra 2005, predtým ju spravoval Nitriansky samosprávny kraj. Podľa Tirindových slov v tom čase produkovala ročnú stratu 30 mil. Sk. V roku 2007 už nemocnica hospodári so ziskom. Kraj však plánuje nemocnice pretransformovať na akciové spoločnosti, pretože nie je spokojný s hospodárením neziskových organizácií. "Akciovky áno, ale len ak by akcionárom bol aj prevádzkovateľ nemocnice - čiže nezisková organizácia," reagoval Tirinda.

SITA© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Postihnutých Benešovými dekrétmi malo odškodniť Maďarsko
<< predchádzajúci článok
S Jahnátkom o príčinách a odškodnení banského nešťastia

Nemocnica Šaľa nie je v minimálnej sieti napriek zisku - diskusné fórum čitateľov