Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

12. júna 2019

Nikaragua za dva dni prepustila viac ako 100 politických väzňovVláda stredoamerickej krajiny Nikaragua v utorok prepustila 56 politických väzňov, čím počet prepustených za posledné dva dni stúpol na viac ako 100. Informovala o tom agentúra ...Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/AP
Managua 12. júna (TASR) - Vláda stredoamerickej krajiny Nikaragua v utorok prepustila 56 politických väzňov, čím počet prepustených za posledné dva dni stúpol na viac ako 100. Informovala o tom agentúra DPA s odvolaním sa na vládu a na Medzinárodný výbor Červeného kríža (MVČK).


Nikaragua v pondelok na základe zákona o amnestiách prepustila 50 opozičných väzňov, ktorí sa zúčastnili na minuloročnej vzbure proti prezidentovi Danielovi Ortegovi. Celkový počet prepustených dosiahol 492.

Na zákone o amnestiách sa dohodla Ortegova vláda s opozíciou a do platnosti vstúpil 8. júna. Zostávajúci väzni majú byť prepustení do 18. júna.

Medziamerická komisia pre ľudské práva (IACHR) prepúšťanie privítala ako "konkrétny pokrok" smerom k obnoveniu občianskych práv v krajine.

Masové opozičné protesty sa v Nikarague začali v apríli minulého roka, keď sa prezident Ortega pokúsil znížiť dôchodky v snahe vyplniť trhliny v sociálnom poistení. Išlo o najkrvavejšie zrážky v Nikarague od ukončenia občianskej vojny v roku 1990. Hoci prezident zakrátko od svojich zámerov ustúpil, prepukli celoštátne demonštrácie za jeho odstúpenie.

Ortega proti demonštrantom tvrdo zakročil. Pri násilnostiach zahynulo podľa IACHR zhruba 320 ľudí a vyše 600 ďalších skončilo vo väzení.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Ľudia v 313 českých mestách demonštrovali proti Babišovi
<< predchádzajúci článok
Junquerasov právnik odmietol obvinenia zo vzbury

Nikaragua za dva dni prepustila viac ako 100 politických väzňov - diskusné fórum čitateľov