07. novembra 2012

Novak Djokovič na Turnaji majstrov zdolal Andyho Murrayho

Srbský tenista Novak Djokovič nasadený ako prvý zvíťazil v atraktívnom úvodnom z dvoch zápasov stredajšieho programu dvojhry na koncoročnom výberovom šampionáte Barclays ATP World Tour Finals v ...

novak djokovic LONDÝN 7. novembra (WEBNOVINY) - Srbský tenista Novak Djokovič nasadený ako prvý zvíťazil v atraktívnom úvodnom z dvoch zápasov stredajšieho programu dvojhry na koncoročnom výberovom šampionáte Barclays ATP World Tour Finals v Londýne v základnej A-skupine nad domácim rovesníkom Andym Murraym za 155 minút 4:6, 6:3, 7:5 a je na prahu postupu do nedeľňajšieho semifinále.

Nevypomstilo sa mu, že od skóre 4:2 a brejkbal v treťom sete ešte pustil rivala do vedenia 5:4.

"Bol to skutočný boj do poslednej loptičky. Tak ako som zvíťazil, som mohol aj prehrať. Bol to krásny zážitok - byť súčasťou tohto zápasu. Nezaujímajú ma kalkulácie o mojom postupe. Vychutnám si toto víťazstvo. Pôjdem sa večer prejsť s mojím psom, to je môj najbližší program," uviedol spokojný Djokovič.

"Súper bol v druhom sete lepší. V treťom dejstve to bolo vyrovnané, o osude zápasu rozhodli zrejme záverečné dve minúty. Novak sa dostal z manka 15:40, ja som nevyužil príležitosť na brejk, to boli rozhodujúce momenty," zhodnotil Murray.

Djokovič v predstihu bude mať istotu prieniku do vyraďovacej fázy, ak vo večernom zápase (začiatok nie pred 20.45 h SEČ) Francúz Jo-Wilfried Tsonga zdolá Tomáša Berdycha.

Dvadsaťpäťročný Belehradčan inkasoval brejk hneď v otváracom geme a napokon to Murraymu stačilo na zisk vstupnej časti. Brit síce na príjme v deviatej hre nepremenil setbal, ale v desiatej sa odpodával na nulu. Súper pod ťarchou premiérového setbalu poslal bekhend výrazne za základnú čiaru.

Srb si v treťom geme druhého dejstva poradil - aj s odobrením od kontrolného systému Hawk-Eye - s brejkbalom, ku ktorému viedla nepriazeň pásky, a sám zužitkoval príležitosť na returne v šiestej hre.

Prehľad výsledkov vzájomných zápasov Djokoviča s Murraym (10:7):

2012 Londýn (V. Brit.) - ATP World Tour Finals tvrdý povrch základná skupina Djokovič 4:6, 6:3, 7:5

2012 Šanghaj (Čína) tvrdý povrch finále Djokovič 5:7, 7:6 (11), 6:3

2012 US Open (GS) - New York (USA) tvrdý povrch finále Murray 7:6 (10), 7:5, 2:6, 3:6, 6:2

2012 OH - Londýn (V. Brit.) tráva semifinále Murray 7:5, 7:5

2012 Miami (USA) tvrdý povrch finále Djokovič 6:1, 7:6 (4)

2012 Dubaj (SAE) tvrdý povrch semifinále Murray 6:2, 7:5

2012 Australian Open (GS) - Melbourne (Aus.) tvrdý povrch semifinále Djokovič 6:3, 3:6, 6:7 (4), 6:1, 7:5

2011 Cincinnati (USA) tvrdý povrch finále Murray 6:4, 3:0 - skreč

2011 Rím (Tal.) antuka semifinále Djokovič 6:1, 3:6, 7:6 (2)

2011 Australian Open (GS) - Melbourne (Aus.) tvrdý povrch finále Djokovič 6:4, 6:2, 6:3

2009 Miami (USA) tvrdý povrch finále Murray 6:2, 7:5

2008 Cincinnati (USA) tvrdý povrch finále Murray 7:6 (4), 7:6 (5)

2008 Toronto (Kan.) tvrdý povrch štvrťfinále Murray 6:3, 7:6 (3)

2008 Monte Carlo (Mon.) antuka osemfinále Djokovič 6:0, 6:4

2007 Miami (USA) tvrdý povrch semifinále Djokovič 6:1, 6:0

2007 Indian Wells (USA) tvrdý povrch semifinále Djokovič 6:2, 6:3

2006 Madrid (Šp.) tvrdý povrch osemfinále Djokovič 1:6, 7:5, 6:3 Súperov bekhendový volej spod kolien a spred tela zo značne nepripravenej ofenzívnej akcie skončil tesne mimo, potvrdilo to Jastrabie oko. Čoraz presvedčivejší Djokovič v nasledujúcich dvoch gemoch pri vlastnom servise pustil rivalovi dovedna iba jeden fiftín. Setbal využil bodom priamo z podania.

Priebežný herný aj výsledkový obrat v Srbov prospech umocnilo premenenie druhého brejkbalu na 2:1 v rozhodujúcej časti, keď Murray zlyhal z bekhendovej strany po tom, ako sa ledva vyhol dvojchybe. Hostiteľ si neskôr zachoval aspoň relatívnu nádej na návrat do koncovky prostredníctvom odvrátenia jednej hrozby straty podania v piatom aj siedmom geme.

Za stavu 3:4 si dôrazným bekhendom vynútil súperovu chybu z rovnakej strany a zužitkoval druhý brejkbal: po krížnom bekhende Djokoviča odvážne zastavil hru a ukázalo sa, že mal pravdu - 4:4. Povzbudený Brit sa na servise v deviatej hre vymanil z nepríjemného stavu 15:30. V desiatom geme mal sľubný náskok 30:15, ale Srbovi "nabila" páska k pokojnejšiemu zakončeniu spredu, následne šikovne zvládol bekhendový stopvolej a dočkal sa obehnutého forhendu vedľa - 5:5.

Za stavu 15:15 v jedenástom geme sa Djokovič rezolútnym forhendovým returnom pod nohy dostal na 30:15 zo svojho pohľadu a Murray pod tlakom urobil chybu.

Znamenalo to dva brejkbaly, akési virtuálne mečbaly. Rodák zo škótskeho Dunblane vytiahol svoje 9. eso v zápase, ale vzápätí výrazne prehnal forhendovú odpoveď na bekhendový return.

Srb dokráčal k víťazstvu aj cez dva brejkbaly za sebou. Prvý odstránil presvedčivou ofenzívou a druhý servisom. Pri následnom mečbale súper pokazil ľahký bekhend v obojstranne opatrnej výmene.

Djokovič upravil v bilancii zo vzájomných duelov na 10:7, z toho v aktuálnej sezóne 4:3. Nadviazal na úspech 5:7, 7:6 (11), 6:3, ktorý dosiahol 14. októbra vo finále "tisícovej" akcie v Šanghaji. Prehrával vtedy 5:7, 3:5 a odvrátil 5 mečbalov vrátane dvoch na príjme. Revanšoval sa za nezdary z olympijského semifinále v rovnakom meste (5:7, 5:7) a finále newyorských US Open 2012 (prehra v piatich setoch za 4:54 h). Zaujímavosťou je fakt, že 17. súboj bol iba druhý v hale. V tom prvom už v sezóne 2006 v Madride uspel Djokovič.

Srb je medzi elitou šampiónom z roku 2008, keď sa ešte pod názvom Masters Cup hralo v Šanghaji. Štartuje piaty raz a má zápasovú bilanciu 11:9. Djokovič po prehre s Murraym vo finále medzinárodných otvorených majstrovstiev Spojených štátov amerických má štatistiku 12:1. Neuspel akurát minulý týždeň v 2. kole v Paríži-Bercy proti Američanovi Samovi Querreymu, hoci získal prvých osem gemov predmetného stretnutia. Sužovala ho hospitalizácia otca Srdjana pre problémy s dýchaním a už vedel, že sa k 5. novembru vráti - s platnosťou minimálne do konca tohto roka - na vrchol hodnotenia pred Federera.

Už istý koncoročný 3. hráč hodnotenia Murray (predtým bol štyri roky za sebou na záver sezóny 4. v poradí) po grandslamovom triumfe v lokalite Flushing Meadows má zápasovú štatistiku 8:4, pričom tri nezdary boli minimálne z jedného nevyužitého vlastného mečbalu, naposledy minulý týždeň v Paríži-Bercy v osemfinále proti Poliakovi Jerzymu Janowiczovi.

Ivanom Lendlom trénersky vedený Murray má na domácej pôde v tejto sezóne skóre 13:3. Predtým nezvládol vstupný zápas na tráve v londýnskom Queen´s Clube a prehral vo finále Wimbledonu so Švajčiarom Rogerom Federerom (odplatil mu to na identickom mieste vo finále OH). Medzi elitou hrá piaty raz (aktuálne skóre 8:6), v rokoch 2008 a 2010 bol v semifinále. Vlani po prehre so Španielom Davidom Ferrerom už nepokračoval pre zranenie slabín. Ak v skupine dohral, vždy to bolo so štatistikou 2:1.

4. Tsonga 1 0 1 0:2 9:13 0
Legenda: poradie, pár, zápasy, víťazstvá, prehry, sety, gemy, body.
Predchádzajúce výsledky: Novak Djokovič (Srb.-1) - Jo-Wilfried Tsonga (Fr.-7) 7:6 (4), 6:3 za 100 minút, Andy Murray (V. Brit.-3) - Tomáš Berdych (ČR-5) 3:6, 6:3, 6:4 za 137 minút

Tabuľka B-skupiny:
1. Federer 1 1 0 2:0 12:4 2
2. Ferrer 1 1 0 2:1 15:13 2
3. Del Potro 1 0 1 1:2 13:15 0
4. Tipsarevič 1 0 1 0:2 4:12 0
Doterajšie výsledky: David Ferrer (Šp.-4) - Juan Martín Del Potro (Arg.-6) 6:3, 3:6, 6:4 za 137 minút, Roger Federer (Švaj.-2) - Janko Tipsarevič (Srb.-8) 6:3, 6:1 za 70 minút