Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

13. februára 2006

Nové pravidlá volieb preverí prax, tvrdí Občianske oko



Kvalitu nových pravidiel pre voľby do Národnej rady (NR) SR preveria až predčasné júnové parlamentné voľby, no aj nový zákon má niektoré problematické miesta, upozorňuje Občianske oko. Ako ...



Zdieľať

BRATISLAVA 13. februára (WN/SITA) - Kvalitu nových pravidiel pre voľby do Národnej rady (NR) SR preveria až predčasné júnové parlamentné voľby, no aj nový zákon má niektoré problematické miesta, upozorňuje Občianske oko. Ako pre agentúru SITA uviedol Peter Novotný zo združenia Občianske oko, "z technického hľadiska nového inštitútu voľby poštou je poľutovaniahodné, že zákonodarcovia nereagovali na pripomienky odbornej skupiny mimovládnych organizácií a skomplikovali možnosť voliť občanom na krátkodobých pobytoch v zahraničí". O voľbu poštou môžu písomne požiadať obec, žiadosť však musí byť obci doručená najneskôr 50 dní pred voľbami. Nový zákon o parlamentných voľbách, ktorý poslanci schválili v máji 2004, zároveň preverí, či bolo správne zrušiť predvolebné moratórium. Podľa Novotného bude korektnosť kampane pred a počas volebného dňa závisieť od politickej kultúry strán, zodpovednosti médií a tiež od vyspelosti voličov.

Novotný pripomína, že Občianske oko v roku 2004 privítalo prijatie nového zákona o voľbách. Pozitívne združenie hodnotilo zvýšenie účinnosti preferenčných hlasov na kandidačnej listine. Novým prvkom je tiež umožnenie účasti na voľbách občanom SR v zahraničí pomocou korešpondenčného hlasovania. Voliť tiež môžu voliči bez trvalého pobytu v SR, ktorí boli zapísaní do osobitného zoznamu voličov. Volebný zákon upravuje nanovo aj postavenie volebných pozorovateľov a zaviedol volebnú kauciu ako podmienku namiesto zberu podpisov. Ako ďalej konštatuje Novotný, "volebná kaucia je pomerne bežný inštitút a môže odradiť recesistické spolky od účasti na voľbách, pretože peňažný vklad sa po voľbách vráti len tým stranám, ktoré získajú minimálne dve percentá hlasov. O nastavení výšky kaucie je možné diskutovať, keďže napríklad v susednej Českej republike o jej výške pred niekoľkými rokmi rozhodoval Ústavný súd, dodal Novotný. Politické subjekty, ktoré sa chcú v júnových parlamentných voľbách uchádzať o hlasy voličov, musia zložiť štátu kauciu 500 000 korún.

Politickým subjektom uchádzajúcim sa o priazeň voličov už nový volebný zákon neukladá, koľko peňazí môžu vynaložiť na predvolebnú kampaň. Po novom môžu oslovovať voličov v rámci predvolebnej kampane aj v súkromných médiách, a to 21 dní pred voľbami. Tohtoročné parlamentné voľby, ktoré sa budú konať 17. júna sa po prvýkrát uskutočnia iba jeden deň, a to v sobotu. Volebné miestnosti budú otvorené od 7:00 do 22:00. Starosta obce môže začiatok volieb posunúť najviac o dve hodiny.

FOTO:SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Tržby McDonald's v SR vlani vzrástli o 16,5 %
<< predchádzajúci článok
IBM Software partnerom roka 2005 sa stal DATALAN